Vajina Enfeksiyonu Neden Olur?

yorumsuz
2.361 views

Vajina Enfeksiyonu Neden Olur?

Vajina Enfeksiyonu Neden Olur?

Vajina enfeksiyonu bir çok kadının hayatında bir kez karşılaştığı yaygın bir durum olarak açıklanabilir. Vajinada meydana gelen akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler genel olarak incelendiğinde vajinada bulunan mantarlar, bakteriler ve virüslere bağlı olarak görülebilir. Genel olarak vajinanın mikro organizmaları gerçekleşen çeşitli aktivitelere bağlı olarak florada meydana gelen değişikliklere göre farklı reaksiyonlar gösterebilirler.

Vajina enfeksiyonu başta olmak üzere pek çok benzer rahatsızlığın önüne geçebilmek için özellikle kötü kokulu vajina akıntıları, mantarlar ve bakteriler zamanında tespit edilerek temizlenmesi çok önemlidir. Kişinin sosyal hayatı başta olmak üzere yaşam kalitesini düşüren bu tür istenmeyen durumlara karşı en önemli önlemlerden bir tanesi vajina temizliğinin doğru şekilde yapılmasıdır. Vajina enfeksiyonu neden olur? Ve önlemek için uygulanması gereken yöntemleri birlikte inceleyelim.

Vajina Enfeksiyonu Nedenleri

Vajinal enfeksiyon bir çok farklı nedene bağlı olarak görülen bir durum olmakla birlikte genellikle yaz aylarında daha sık görülen bir durumdur. Bu durumun en iyi açıklaması ise vajinal bölgenin nemli olmasıdır. Nemli olan vajinada mantar enfeksiyonların görülme olasılığı yüksektir.

Kadınların vajina bölgesinde zararsız mantarlar bulunur, ancak bu zararsız mantarlar vajina florasında meydana gelen değişimlere bağlı olarak aktif hale geçebilirler.

Vajina enfeksiyonu genellikle bağışıklık sisteminin çökmesi, şeker hastalıkları veya hamilelik döneminde daha sık görülüyor. Bu gibi yaşamsal dönemler ve rahatsızlıklarda vajen florasında değişim meydana gelir, bu değişimlere bağlı olarak vajina içerisinde normalde bulunan mantarlar aktif hale geçerek enfeksiyona dönüşebilirler.

Bunlara ek olarak yaz ayları başta olmak üzere vajinada meydana gelen nemlenmenin dar pantolonlar, naylonlu sentik çamaşırlar ile birleşmesiyle mantar enfeksiyonu görülme durumunda artış meydana gelebilir. Toplum tarafından vajina mantarının havuzlardan bulaştığı bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Havuza girdiğinizde vajinanıza her hangi bir mantar enfeksiyonunun bulaşması söz konusu olmamakla birlikte, havuz suyunda bulunan klor seviyesinin vajina içerisinde yer alan yararlı mantar bakterilerini öldürmesi sonucu, zararlı bakterilerin çoğalmasına bağlı olarak vajinada mantar enfeksiyonu görülmesi söz konusu olur.

Vajina enfeksiyon belirtileri incelendiğinde en önemli belirtilerin vajinada meydana gelen yanma hissi ve kaşıntı olduğu görülüyor. Ancak her kaşıntı ve yanma hissi mantara bağlı enfeksiyon belirtisi sayılamaz, bu nedenle konusunda uzman bir doktordan yardım alarak tedaviyi hızlandırmakta fayda var. Fakat vajina enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için uzun süre devam eden yanma, kaşıntı gibi şikayetlerin devam etmesi ile vajina derisinde soyulmaların meydana gelmesi mantar enfeksiyonunu güçlendirmektedir. Buna ek olarak vajinadan kokusuz, kesilmiş süt gibi akıntıların gelmesi de önemli belirtilerden biridir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı görülmesi, idrarın yapılması sırasında sızlama hissi de belirtilerin devamıdır.

Vajina Enfeksiyonundan Korunma Yolları

* Dar giysiler ile naylonlu sentetik iç çamaşırları giymeyin. Bunun yerine pamuklu rahat iç çamaşırları ile kıyafetler tercih edin.

* Vajina enfeksiyonunu önlemek için en önemli noktalardan bir tanesi çamaşırların deterjanla yıkanması yerine doğal sabunlarla yıkanmasıdır. Ütüleme aşamasında ise çok sıcak kızgın ütüler ile ütülenmelidir.

* Genital bölgenin de temizliği çok önemli bir noktadır, özellikle vajina temizliğinizi normal sabunlar veya kokulu ürünler ile gerçekleştirmeyin. Vajina bölgesinin özel temizliğini sağlayan ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

* Son olarak özellikle yaz aylarında genital bölgenin deniz veya havuz sonrası kuru tutulması çok önemlidir. Bunun için ıslak mayo ile uzun süre beklememek gerekiyor. Ayrıca havuz sonrasında vajinanın klordan temizlenmesi için kesinlikle bu bölgenin duş alarak klordan arındırılması çok önemlidir.

Hamilelikte Vajina Enfeksiyonu Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde vajina enfeksiyonu görülmesi normal bir durum olarak görülmekle birlikte her hangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçecektir. Ancak hamilelikte normal akıntı dışında vajinal enfeksiyon kesilmeden devam edecek olursa kesinlikle vajinal enfeksiyon tedavisi uygulanmalıdır.

Hamilelikte Bakteriyel Vajinosis Nedir? Akıntı Nedenleri

Anne adaylarında genellikle balık kokusuna benzeyen ince kıvamlı, gri renkli bir akıntının ortaya çıkması ile anlaşılır. Bu rahatsızlığın cinsel ilişki ile bulaşması söz konusu olmamaktadır, ancak bebeğin doğumu sırasında plesenta sıvısının erken gelmesi ile rahim için enfeksiyonlarının görülmesine neden olabilir.

Mantar Enfeksiyonu Hangi Dönemlerde Görülür?

Genellikle hamilelik döneminde vajen ph oranında değişiklikler görülmektedir. Bu durum anne adayının günlük hayatında şikayetçi olacağı oranda değilse tedavi gerektirmemekle birlikte, şikayetlerin yoğun görülmesi söz konusu olacak olursa doktor önerisi ile çeşitli kremler veya fitillerin kullanılması tedavi edici etkiler göstermektedir.

Bunun dışında daha önceden görülen ve tedavi edilen vakaların da hamilelik döneminde tekrarlanma ihtimali bulunmaktadır. Bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte vajina değerleri eskiye döner ve rahatsızlık kendiliğinden geçer.

Vajinit Nedir? Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu aşamada şikayetlerin yoğunlaşması üzerine zaman geçirmeden bir doktorun kontrolünden geçmek çok önemlidir. Doktorun önereceği kremler, fitiller veya ağız yoluyla alınan ilaçlar sayesinde çok kısa sürede şikayetlerde azalma görülür.

En önemli belirtileri köpüklü, sarı renkli ve kötü kokulu akıntıların vajinadan gelmesidir. Tedavi aşamasında doktorların genel önerisi sadece anne adayının değil eşlerinin de tedavi edilmesi gerektiğidir. Bebeğin suyu olan plesenta sıvısının erken gelmesi ve erken doğum risklerini beraberinde taşıdığı için acilen tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diğer Vajinal Enfeksiyonlar Nelerdir?

Vulvar Enfeksiyonlar

Vulva dış genital organlara verilen isimdir. Vulvar enfeksiyonlar vajinal enfeksiyonlar ile birlikte gelişim göstermektedir.

Vulvar enfeksiyonların sebepleri incelendiğinde genellikle çeşitli enfeksiyonlar, ostrojen azalması, kimyasal deterjanlar, naylonlu sentetik iç çamaşırları, dar giysiler, vajinal parfüm veya spreyler ile kadın ve erkekler için tüy dökücü kremler sebep olabilmektedir.

Vulvar enfeksiyona neden olan hastalıklar ise özellikle kullanılan ilaçlara bağlı olarak karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı, kansızlık, diğer bazı ciddi sistemik hastalıklardır.

Vajina enfeksiyonları ile aynı belirtileri göstermektedir, en önemli şikayetler kaşıntı, yanma, ağrılı cinsel ilişki ve vajinada meydana gelen şişliklerdir. Tedavisi için doktorunuzun önereceği mantar kremleri etkili sonuçlar vermektedir.

Genital Uçuk

Genital uçuk meydana geldiğinde kas ağrıları, yorgunluk hali, ateş gibi şikayetler görülebilir. Uygulanan bazı tedaviler sayesinde uçuğun yayılması önlenmekle birlikte özellikle ikincil enfeksiyonların önlenmesi sağlanır.

Hamilelikte görülen genital uçuk beraberinde pek çok riski getirir, özellikle bebekte meydana gelebilecek beyin iltihabının önüne geçebilmek için sezaryen doğum önerilir.

Kondilom Siğil

Human Popilloma isimli virüse bağlı olarak kadınlarda vajinada erkeklerde ise penis bölgesinde siğiller oluşur. Çok ileri derecelerde görüldüğünde veya farklı türlerinde rahim ağzı kanserleri veya rahim ağız dokusunda değişiklikler meydana gelebilir.

Siğillerin doktor kontrolünde yakılarak çıkarılması en etkin yöntemdir ancak kremler ile tedavi edilmesi de mümkün olduğu için cerrahi seçenekler en son tercih olmalı. Vajinal enfeksiyon ve siğiller genellikle tedavi edilse bile yeniden tekrarlama ihtimali bulunuyor. (Ancak bu tekrar etme durumu % 30 ile sınırlıdır.)

Kondilom siğil cilt teması ile bulaşabilmekle birlikte genellikle cinsel birleşim ile bulaşmamaktadır. Özellikle kadınların epilasyon malzemelerinin yeterli oranda temizlenmemesi ve hijyenin sağlanamaması nedeniyle siğillerin oluşması söz konusu olur.

Buna ek olarak cinsel ilişkilerde prezervatif kullanılması dış genital bölgeyi koruyamaz ancak rahim ağzını koruyabilmektedir.

Molluscum Contagiosum

Cilt yapısında kabarıklıklar ve döküntülerle kendini gösteren vajinal enfeksiyon olarak bilinir. Genellikle aile fertleri arasında veya arkadaşlar arasında ortak olarak kullanılan giysiler ve havlular nedeniyle bulaşabilir. Genellikle sivilcenin büyüğü leblebi kadar büyük olabilecek boyutlarda içerisinde yağ bulunan ve sıkıldığında patlayan et renginde kabarcıklar olarak görülmektedir. Çoğunlukla genital bölgelerde görülebildiği gibi el ve ayaklarda da görülebilmektedir.

Nadirde olsa kaşıntı görülebilmekle birlikte ağrısız bir durumdur. Bu döküntüler her hangi bir vajinal enfeksiyon tedavisi gerekmeden kendiliğinden ortalama olarak 2.5 – 3 ay içerisinde geçmektedir. Ancak bu süreler içerisinde geçmeyen vakalarda doktorunuza başvurarak dondurma ve yakma tedavileri uygulayabilirsiniz.

Bartolin Absesi

Vajina dudaklarının iç kısımlarında yer alan cinsel ilişki sırasında kayganlık oluşturan bölgeye bartolin adı verilmektedir. Bu noktadan ince kanallar ile vajinaya açılmaktadır. Bazı vajinal enfeksiyonlar ve buna benzer tahrişler ile mikroplar bu kanalların tıkanmasına yol açmaktadır. Tıkanan kanallar şişliklere neden olmaktadır.

Bu rahatsızlığın şikayetleri genellikle kızarıklık, ağrılar ve şişlikler olarak açıklanabilir. Rahatsızlığın tedavisi için doktorunuza başvurarak cerrahi yöntemlerin tercih edilebileceği gibi, aynı zamanda antibiyotik kullanılması da problemin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Problem temizlenerek yok edildiği halde çok sık şekilde tekrarlayacak olursa bartolin bezinin cerrahi yolla çıkartılması gerekebilir.

İncelemelerini gerçekleştirdiğimiz vajina enfeksiyonu neden olur? Nasıl geçer ve vajinal enfeksiyon türleri ile ilgili konuya eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

ankara escort ankara escort ankara escort ataşehir escort istanbul escort ataşehir escort beylikdz escort ankara escort