Uyku Apnesinin Bitkisel Tedavisi

Uyku Apnesinin Bitkisel Tedavisi için yorumlar kapalı
1.577 views

Uyku Apnesinin Bitkisel Tedavisi

Uyku Apnesinin Bitkisel Tedavisi

Uyku Apnesi rahatsızlığı bireylerin uyku halinde veya günlük yaşamda nefeslerinin kesilmesi şikayeti olarak bilinen bir durumdur. Uyku apnesi nedeniyle oluşan nefes kesintilerinin 10 saniyeye kadar ulaşabildiği biliniyor. Bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalan bireyler üzerinde yapılan araştırmalara göre, nefes kesintilerinin genellikle geceleri uyku halindeyken meydana geldiğini görmekteyiz.

İncelemelere göre uyku apnesi sebebi ile boğaz ve burun yollarından hava akışı daralarak engelleniyor. Burun ve boğazdan hava akışının engellenmesi sadece uyku apnesi rahatsızlığından dolayı değil, daha ciddi rahatsızlıklardan dolayı da görülebilir. Bu nedenle nefes darlığı problemlerinde acilen zaman kaybetmeden doktora başvurmakta fayda var.

Ülkemizde henüz bu konu ile ilgili bir inceleme gerçekleşmediğinden istatistiksel verileri veremiyoruz ancak Amerika üzerinde yapılan araştırmaya göre 20 milyon civarında Amerikalının uyku apnesi sorunu ile karşı karşıya kaldığı belirtiliyor.

Rahatsızlığın en önemli belirtileri ise; uyku düzensizliği, sürekli uyku hali, horlama, uyku esnasında çevreniz tarafından hissedilecek şiddette nefes kesilmesi, ağızda kuruluk, nefes alma güçlüğü yaşayarak uyanma ve gün içerisinde baş ağrısı şeklinde görülmektedir.

Uyku apnesi nedenleri ise genellikle aşırı kilo obezite, boğazda darlık sorunu, boyunda kalınlık, genetik nedenler, kalp rahatsızlıkları, sigara ve tütün ürünleri kullanımı, sakinleştirici ilaçlar şeklinde sıralanıyor.

Uyku apnesi belirtileri ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız, aksi halde uyku apnesine bağlı olarak gelişen diğer hastalıklarla da karşılaşma riskiniz artıyor. Bu rahatsızlıklar; şeker hastalığı, felç, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, depresyon gibi bir çok ciddi hastalık şeklinde sıralanıyor.

Evde Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kediotu Kökü

Kediotu kökü özellikle uyku problemi yaşayan bireyler için çok etkilidir. Uyku kalitesi ve rahatlığını mümkün mertebe arttırıcı özellikleri bulunur. Uyku apnesinin bitkisel tedavisi için çok etkilidir.

* 1 bardak sıcak suyun içerisine 7 – 8 gram kadar ince ince kıyılmış kuru kedi otu ilave edilir ve

yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Ana öğünlerden önce her gün 3 fincan tüketilmesi maksimum daydayı göstermesini sağlar.

Papatya

Papatya içeriğinde yer alan kimyasallar sayesinde sinirleri ve kasları dinlendiren bir bitkidir, özellikle uykuya teşvik edici özelliği bulunur ve dinlendiricidir. Buna ek olarak içeriğinin anti inflamatuar özellikleri nedeniyle solunum yollarının tıkanıklıklarını önlemektedir. Özellikle papatya çayı şeklinde tüketildiğinde uyku apnesi tedavisi üzerinde etkileri çok daha verimli olacaktır.

Papatya Çayı Tarifi:

* 1 Fincan sıcak suyun içerisine 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş papatya ekliyoruz bu şekilde üzerini kapatıyoruz. Yaklaşık olarak 5 dakika kadar bu şekilde dinlendirdikten sonra içerisine bir tutam kadar tarçın tozu ile bir miktar bal ilave ediyoruz.

* Her gece uyumadan önce bu çaydan 1 fincan tüketilmesi uyku apnesi tedavisi için çok olumlu sonuçlar verecektir.

Diğer Yöntem: Tüm aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz papatya yağı ile aynı miktarda zeytinyağını karıştırarak masaj yağı hazırlıyoruz. Hazırlamış olduğumuz masaj yağı ile boyun bölgemiz ve ensemize düzenli olarak masaj uygulayarak uyku apnesinden kurtulmak mümkün.

Bal

Bal boğaz ve solunum yollarında meydana gelen şişlikleri ve solunum problemlerini gidermede çok etkili bir besindir. Buna ek olarak horlamayı önleyici özellikleri de bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan anti inflamatuar özellikleri sayesinde solunum yolu problemlerini önleyici etkileri bulunur.

Balın bir diğer önemli özelliği ise uykuya teşvik edicidir ve rahatlatıcı etkileri bulunur. Beslenme uzmanları tarafından obezite tedavisinde de etkili görev alan bal vücut ağırlığını korumaya yardımcı özellikler taşır.

Bal İle Uyku Apnesi Tedavisi:

* 1 Su bardağı sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar bal ilave ediyoruz ve her gece yatmadan önce bu karışımı tüketiyoruz.

* 1 Bardak oda sıcaklığında suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar karabiber tozu ile 1 tatlı kaşığı bak ekliyoruz. Çok iyi şekilde karıştırdıktan sonra her gece yatmadan önce tüketiyoruz.

Not: Bal karışımını kilo vermek için kullanacaksanız sabahları aç karnına 1 bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı bel ekleyerek yarım limonun suyunu da ekleyerek tüketiyoruz.

Lavanta

Uyku apnesi belirtileri üzerinde çok olumlu etkiler gösteren lavanta tedavi sürecinde çok etkili bir yöntemdir. Özellikle boğaz kasları üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleri bulunmakla birlikte kas tıkanıklığı rahatsızlıklarını önlemektedir.

* Küveti sıcak su ile doldurduktan sonra içerisine bir kaç damla lavanta yağı ekliyoruz ve geceleri yatmadan önce bu ortamda bulunarak buharını soluyoruz.

* Difüzör kullanıyorsanız içerisine bir kaç damla lavanta yağı damlatarak uygulayabilirsiniz, buna ek olarak bir beze lavanta yağı damlattıktan sonra bu bezi yastığımızın altına koyarak gece bu şekilde uyuyoruz.

* Uyku apnesi tedavisi için etkili bir diğer yöntem de lavanta çayıdır. Bunun için 1 bardak sıcak suyun içerisine 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş lavanta tomurcukları ilave ederek kapağını kapatıyoruz ve ortalama olarak 10 dakika kadar demliyoruz. Daha sonra süzdürüerek tatlandırmak için içerisine bir miktar bal ekliyoruz. Ana öğünlerden sonra 1’er fincan tüketilmelidir.

Tarçın

Solunum problemleri tedavisinde tarçın çok etkili olarak kullanılan bir yöntemdir. Solunum sistemi için sakinleştirici özellikleri bulunur.

* 1 Bardak kadar sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar rendelenmiş zencefil ilave ederek 1 adet de orta boyutlarda tarçın sopası ekliyoruz. Bu şekilde bir kaç dakika kadar kaynatarak içerisine bal ilave ediyoruz. Karışımı her gün yatmadan önce tüketiyoruz.

* Bir diğer yöntem ise 1 bardak kadar sıcak suyun içerisine 1.5 – 2 çay kaşığı kadar tarçın tozu ekleyerek her gün 1 defa olmak üzere tüketiyoruz.

* Bir miktar tarçın tozu içerisine az miktarda su ekleyerek kremsi bir kıvam elde edene kadar çok iyi şekilde karıştırıyoruz. Elde etmiş olduğumuz bu kremi göğüs bölgemize sürerek uyguluyoruz. Uyguladıktan sonra 5 – 10 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayarak arındırıyoruz. Nefes darlığı çektiğiniz dönemlerde bu macunu göğüs bölgenize uygulayabilirsiniz, uyku apnesi tedavisi için de çok etkilidir.

Tarçın bazı ilaçlarla etkileşime geçebileceği için düzenli ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan bu yöntemi uygulamayın.

Nane
avcılar escort

Nane özellikle nefes tıkanıklıklarını gidermede çok etkili olarak kullanılan bir bitkidir. İçeriğinde yer alan anti inflamatuar özellikler sayesinde iltihaplanmaları azaltmaktadır. Diğer yandan horlamayı önleyici etkileri de bulunmaktadır.

* 1 Su bardağı suyun içerisine 3 damla nane yağı ekleyerek gargara yapıyoruz. Her gece yatmadan önce bu uygulamayı tekrarlıyoruz.

* Bunun dışında her gün 1 fincan nane çayı içerek uyku apnesi şikayetlerini azaltabilirsiniz. Nane çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı nane yaprağı ekleyerek 10 dakika kadar bekleterek dinlendiriyoruz. Süzdürerek servise hazır hale getiriyoruz, içerisine bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak aynı zamanda uyku apnesi tedavisi için de etkili bir çözümdür. İçeriğinde yer alan bileşenler sayesinde anti inflamatuar özellikleri sayesinde solunum sistemi iltihaplarını giderebildiği gibi nefes darlığı sorunlarına karşıda etkilidir. Bunların dışında bademciklerde oluşabilecek genişlemeyi giderebileceği gibi horlamayı önleyici özellikleri de bulunmaktadır.

* Aç karnınıza olmak üzere 3 diş sarımsağı oda sıcaklığında su ile birlikte tüketin. Uyku apnesi belirtileri geçene kadar bu yöntemi her gün tekrarlayın.

* Bunun dışında tüketilen yemeklere sarımsak eklenmesi bir çok farklı rahatsızlığın tedavisi için çok etkili olacaktır. Özellikle de uyku apnesinin bitkisel tedavisi için etkili bir yöntemdir.

Badem

Uyku apnesi tedavisi için uygulanabilecek bir diğer yöntem de bademdir. Bademin içerisinde yer alan magnezyum sayesinde kasların gevşemesini sağlamakla birlikte uyku düzenine yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak vücut ritmini düzene sokan badem çok faydalıdır.

* Tuzsuz olmak üzere her gün ortalama olarak 1 avuç kadar badem tüketimi çok faydalıdır.

* Çok fazla kilo probleminiz bulunmuyorsa gece yatmadan ortalama 1.5 – 2 saat kadar önce ekmeğin üzerine badem ezmesi sürerek tüketin ve tükettikten sonra oda sıcaklığında 1 bardak su için.

Zerdeçalı Süt

Sıcak zerdeçallı süt, uyku apnesinin bitkisel tedavisi için çok etkili bir yöntemdir. Sütün içerisinde yer alan triptofan ile amino asitler uykuyu teşvik etmekle birlikte, anti inflamatuar içerikleri sayesinde zerdeçalın da eklenmesi ile nefes almayı kolaylaştırmaktadır. Zerdeçallı süt solunum sistemi iltihabını azaltırken kolay nefes almaya teşvik etmektedir.

* 1 Fincan kadar sütün içerisine 1 çay kaşığı kadar zerdeçal ilave ediyoruz ve kısık ateşte kaynatarak bir kaç dakika kadar dinlendiriyoruz.

* Daha sonra ocaktan aldıktan sonra içerisine bir miktar bal ilave ederek her gün uyumadan yaklaşık yarım saat önce tüketiyoruz.

Uyku Apnesi Tedavisinde Kullanılan Yağlar ve Esanslar

Çok daha iyi bir gece uykusu uyuyabilmek için uygulanabilecek en doğru esanslar ve yağlar sırasıyla, papatya yağı, lavanta yağı, çuha çiçeği (Solunum yolları iltihaplanmalarını azaltıcı özellikleri bulunur.)

* Yukarıda yer alan yağlardan her hangi birini veya bir kaçını aynı anda kullanarak şakak bölgenize hafifçe masaj uygulayın, bunun dışında daha etkili sonuçlar alabilmek için bir difizör yardımıyla bu esansların yatak odanıza yayılmasını da sağlayabilirsiniz.

* Diğer yandan genzinizde ferahlama sağlamak istiyorsanız okaliptus yağını kaynayan suya bir kaç damla ilave ederek ortaya çıkan buharı soluyoruz.

Uyku Apnesi Tedavisi: Epsom Tuzu Banyosu

Epsom tuzu tüm aktarlarda kolaylıkla bulunabilmektedir. Gece uyumadan önce epsom tuzu banyosu yapılması gece uyurken çok rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Epsom tuzunun içeriğinde yer alan magnezyum sayesinde kaslarda gevşeme görülür ve rahat bir uyku uyunmasına yardımcı olur. Bunun dışında vücutta oluşan iltihaplanmanın giderilmesinde de etkilidir.

* Küvetinizi sıcak su ile doldurduktan sonra içerisine 2 bardak kadar epsom tuzu ekliyoruz ve çok iyi şekilde karıştırıyoruz.

* Uyumadan önce yaklaşık olarak 30 dakika kadar epsom tuzu bulunan küvete girerek dinlenin, uyku apnesinin doğal tedavisi için çok etkili bir yöntemdir.

* Haftada 2 kez uygulanması en etkili sonuçların alınması için yeterlidir.

Uyku Apnesi İçin Boğaz Egzersizleri

Uyku apnesi belirtileri azaltılması için aşağıda yer alan boğaz egzersizlerinin uygulanması çok etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu egzersizler sayesinde burun ve boğaz bölgesinde yer alan kasların güçlenmesi sağlanacaktır. Buna ek olarak geceleri horlamadan daha kolay ve rahat uyumanız da mümkün olacak.

* Balon şişirme tekniği uyku apnesi tedavisi için etkili bir egzersizdir. Uygulamak için tüm nefesiniz tükenene kadar uzun bir süre balona üfleyerek şişiriyoruz. Günde otalama 5 balon şişirilmesi yeterli olacaktır.

* Balonu şişirirken nefesi burnunuzdan alarak, azınızdan balonun içerisine üfleyin. Bu egzersiz sayesinde uyurken burnunuzdan düzenli şekilde nefes alıp vermeniz mümkün hale geliyor.

Uyku Apnesinin Doğal Tedavisi İçin Uygulanması Gereken Diğer Yöntemler

1. Bir kova içerisine kaynar su alarak yatmadan önce 5 – 10 dakika boyunca su buharını soluyun.

2. Eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz burun açıcı spreyleri kullanabilirsiniz.

3. Hint bektaşi üzümü uyku apnesinin bitkisel tedavisi için çok etkili olduğunu belirtelim. Yatmadan yarım saat önce 1 bardak tüketilmesi etkili olacaktır.

4. Uyku apnesi belirtileri ilk fark edildiğinde tedavi için pozitif havayolu basıncı cihazları uygulayabilirsiniz, etkili olacaktır.

5. Uyumanıza 3 saat kala asla aır ve yağlı yemekler ile sindirimi zor olan tatlıları tüketmeyin.

6. Uyku saatlerinizin her gün aynı saatler aralığında olmasına özen gösterin. Düzenli uyku uyumanız uyku apnesi tedvisi için ç

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Eylül 2017
ankara escort ankara escort ankara escort ataşehir escort istanbul escort ataşehir escort beylikdz escort ankara escort