Safra Kesesi Alınması Sonucu Oluşan Ağrıyı Önleme Yolları

Safra Kesesi Alınması Sonucu Oluşan Ağrıyı Önleme Yolları için yorumlar kapalı
1.529 views

Safra Kesesi Alınması Sonucu Oluşan Ağrıyı Önleme Yolları

Safra Kesesi Alınması Sonucu Oluşan Ağrıyı Önleme Yolları

Safra kesesi ciğerlerde üretilen sindirim sıvısını toplayarak depo eden bir organdır. Çeşitli hastalıklara bağlı olarak safra akışının engellenmesi söz konusu olabilir ve bu gibi durumlarda safra kesesi alınması gerekmektedir. Özellikle safra taşları nedeniyle safra kesesinde sıvı akışının yavaşladığını ve tamamen durduğunu görmekteyiz. Buna benzer pek çok farklı nedene bağlı olarak safra kesesi alınması operasyonu olan kolesistekomi operasyonu gerçekleştirilir. Safra kesesi alınması ameliyatı çok sık şekilde gerçekleştirilen bir operasyon olmakla birlikte operasyon sonrası karşı karşıya kalabileceğiniz şikayetlerden kurtulmak da mümkün.

Safra kesesi alınması sonrası oluşan karın ağrısını önlemek için alınabilecek önlemler ve uygulanması gereken yöntemleri detaylı olarak inceleyelim.

Safra Kesesi Alınması Sonrası Oluşan Şikayetler Nelerdir?

Ameliyat sonrası genellikle aşağıda maddeler halinde işlemiş olduğumuz şikayetler ile karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilir.

Safra Sızıntısı: Operasyon sonrasında alınmış olan safra kesesi nedeniyle safra sızıntısı meydana gelerek sızıntının diğer organlara dağılması durumu gerçekleşebilir. Buna ek olarak aynı şekilde sistik kanallar ile safra kesesi yatağında da sızıntıların görülmesi mümkündür. Bu gibi durumlarda doktorunuzun genellikle drenaj tüpü ile tedavi uygulaması beklenir.

Kronik İshal: Safra kesesi alınması sonucu genellikle görülen ilk semptom ve rahatsızlık ishal olmaktadır. Genellikle operasyonun yapılmasının ardından bir iki yıl süre ile ishal görülmesi mümkündür. Bu durumun en önemli nedenlerinden bir tanesi üretilmekte olan safra asitleri ve safranın kalın bağırsağa girmesi olarak gösterilebilir.

Safra kesesi alınması sonucu oluşan ağrı ve ishalden kurtulmak için ishalin tedavisinde kullanılan safra asitlerinin emilmesini sağlayan antidiyareik ilaçlar kullanılabilir.

Pankreatit: Pankreas iltihaplanması durumu olmakla birlikte genel olarak normalden fazla alkol tüketimi ve safra taşları nedeniyle oluşur. Genellikle kan şekerinin yükselmesi ile hazımsızlık gibi semptomlar ile görülür. Pankreas genel görevi olarak kandaki şeker miktarını ve sindirim sistemi sıvılarını dengede tutmak görevini gerçekleştirmektedir.

Safra Kesesi Alınması Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Safra kesesi alınması sonucu karın ağrısı , mide bulantısı, kusma, hazımsızlık gibi şikayetleri hafifletmek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Sıvı Alımı Ne Kadar Olmalı? : Her gün en az 2 litre en çok 3.5 litre kadar su tüketmeniz gerekmektedir.

Nasıl Beslenmeli? : Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli madde, sindirim sisteminizi zorlayacak oranda ağır şekilde beslenmekten kaçınmak olmalıdır. Sık sık daha az porsiyonlar şeklinde beslenmek en doğrusu olacaktır.

Bağırsakların Çalışmasını Kolaylaştıran Lifli Gıdalar Tüketin : İçeriğinde yüksek oranda lif bulunan meyve ve sebeplerin tüketilmesi, bağırsakların çok daha kolay çalışmasına ve sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Buna bağlı olarak mevsiminde meyve ve sebzelerin tüketilmesi safra kesesi alınması sonucu oluşan ağrıyı önlemek ve diğer şikayetlerin azaltılması için çok önemlidir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası İshali Önlemek İçin Nasıl Beslenmeli? : Uzak durmanız gereken besinler yağlı gıdalar, şekerlemeler, abur cubur ürünleri, süt ürünleri ve kahvedir. Bu tür beslenme şeklinden kaçınarak mevsiminde sebze ve az yağlı et ürünleri ile beslenmenizde bir sakınca yoktur.

Doktorunuzun Önerilerini Dikkate Alın : Ameliyat sonrası doktorunuzun size önerdiği şekilde beslenmelisiniz. Her bünye bir diğerinden farklı olacağı için doktorunuz sizin için en uygun beslenme şeklini uygulayacaktır.

Safra Kesesi Ameiyatı Sonrası Görülebilecek Durumlar

Safra kesesi ameliyatı sonrası görülebilecek komplikasyonlar genellikle basit olmakla birlikte her operasyon sonrası görülebilecek komplikasyonlar gibidir, genelde hekim kontrolünde güven içerisinde giderilmektedir.

Anesteziye Bağlı Riskler: Genel anestezi bir çok ameliyatta kullanılan bir uyuşturma yöntemi olmakla birlikte bazı riskleri taşımaktadır. Ancak safra kesesi alınması ameliyatı gibi operasyonlarda genellikle anesteziye bağlı problemler çok az görülür. Vücut durumunun sağlıklı olması anesteziye karşı yaşanabilecek olumsuzluklara karşı riski minimum düzeye indirmekle birlikte, sağlıksız vücut yapısında oluşabilecek en kötü durumlar ise alerjik reaksiyonlar ve ölüm riskidir.

Enfeksiyon Oluşması: Safra kesesi operasyonu sonrası enfeksiyon oluşması bazı durumlarda görülebilmekle birlikte genellikle safra kesesinin alındığı operasyonlarda daha sık görülür. Ancak çok ciddi sorunlar görülmediği bilinmektedir, kısa süreli antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir.

Kanama İhtimali: Genellikle safra kesesi ameliyatı sonrası kanama ihtimali bulunmamakla birlikte, görülmesi durumunda operasyon sonrasında görülecektir. Bazı durumlarda da kanama meydana gelmesi önceden geçirmiş olduğunuz bir ameliyatın yerine baskı oluşması durumunda söz konusu olabilir ancak düşük bir ihtimaldir.

İnce ve Kalın Bağırsaklarda Hasar Oluşması: Safra kesesi ameliyatı genellikle çok ufak bir yarık ile açılan bölgeye yapılan bir operasyondur. Uygulanan operasyonlarda çok az da olsa operasyon uygulanan bölgenin civarında yer alan organlarda ve dokularda hasar oluşması durumu söz konusu olabilir. Genellikle ince ve kalın bağırsak duvarlarında çeşitli hasarlar meydana gelebilir. Safranın iltihaplanmasına bağlı olarak hasar oranında da artış görülecektir. Operasyon sırasında meydana gelen her hangi bir yara, ameliyat sona ermeden tedavi edilerek riskler ortadan kaldırılmaktadır. Ancak bazı durumlarda operasyon sırasında fark edilemeyen hasarlar daha sonra yeni bir operasyon ile tedavi edilebilmektedir.

Safra Kanalında Yara Oluşması: Safra kesesi ameliyatlarında oluşabilecek en riskli durumlardan bir tanesi safra kanalında oluşabilecek hasarlardır. Genel olarak 500 operasyondan sadece 1 tanesinde görülmekle birlikte ciddi bir komplikasyondur. Operasyon sırasında acil olarak müdahale edilmesi ile tedavi edilmesi mümkün hale gelmektedir, çok ciddi hasarlarda safra kesesi ameliyatı sonrası yeni bir operasyon ile hasar oluşan bölgenin tedavi edilmesi söz konusu olabilir.

Safra Kaçağı Meydana Gelmesi: Safra kesesinin ameliyat ile alınması sırasında son derece güvenli olarak bilinen ve uygulanan safrayı ana öd borusuna bağlamaya yarayan klipsler kullanılmaktadır. Çok az sayıda da olsa bu klipsler takılmış olsa bile safra sızıntıları oluşabilir. Bu gibi durumlarda safranın boşaltılması ve midenin yıkanması gerekebilir. Genel ortalamaya bakıldığında safra kesesi ameliyatı sonrasında genellikle %1’lik bir kesimde safra kaçağı görülmektedir.

Derin Toplardamar Pıhtılaşması Oluşması: Bazı bünyelerde ameliyat sonrasında pıhtılaşma meydana gelebilmektedir. Bu pıhtılaşma durumu yüksek oranda risk taşımaktadır. Pıhtılaşma sıklıkla bacak damarlarında meydana gelebilir. Bu durumu önlemek için doktorunuz ameliyat öncesinde varis çorabı giymenizi isteyebilir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Semptomlar

Safra kesesi ameliyatı sonrası ortalama olarak 10 kişiden 1 kişide aşağıda yer alan semptomların görülmesi söz konusu olabilir.

* Safra kesesi alınması sonrası oluşan karın ağrısı

* İshal

* Mide şişkinliği, ekşimesi ve hazımsızlık

* Yüksek ateş

avcılar escort

* Gözlerde ve cilt yapısında meydana gelen sararma

Not: Ameliyat öncesinde vücudunuzda bulunan çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak yukarıda yer alan semptomların görülmesi söz konusu olabilmektedir, genellikle sindirimsel rahatsızlıklar olan gastrit, ülser, reflü gibi rahatsızlıklardan dolayı meydana gelebilir.

Genellikle ameliyat öncesinde yapılan kontrollerde rastlanan bu rahatsızlıklara karşı doktorunuz tarafından ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Ameliyat sonrası sendromu genellikle gerçekleşen durumların basit tedavi yöntemleri ile giderilmesi ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak semptomlar basit tedavilerle giderilemiyor ve artarak çoğalıyorsa yeniden doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Doktorunuz genellikle sindirim problemlerine karşın proton pompası inhibitörü ile midede gaz dengesini sağlamaktadır. Safra kesesi alınması sonrası karın ağrısını önlemek için de bu yöntem son derece etkili olacaktır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Sindirimde Oluşabilecek Komplikasyonlar

Safra kesesi ameliyatları incelendiğinde ameliyat sonrası genellikle sindirimde bir çok farklı problemin yaşandığını görüyoruz. Sindirimsel problemleri birlikte inceleyelim.

Yağlı Yiyeceklerin Sindirimi Zorlaşır: Ameliyat sonrasında yaklaşık olarak 1 – 1.5 ay gibi bir süre boyunca yiyeceklerin sindirilmesi zorlaşacaktır. Bu nedenle doktorunuzun da önereceği gibi az yağlı veya yağsız yiyeceklerin tüketilmesi en doğrusu olacaktır.

Uzak durmanız gereken diğer besinler;

* Alkol

* Kola gibi asitli içecekler

* Maden suyu

* Kafeinli içecekler (Çay, kahve gibi.)

* Çok acılı yiyecekler

Geçici İshal Problemi: Safra kesesi alınması sonrası oluşan ağrıyı önleme yolları arasında en önemlisi meydana gelen bağırsak rahatsızlıklarını önlemektir. Ameliyat sonrası geçici ishal problemine gelince, artık safra kesesi olmadığı için öd suyunu düzenleyecek bir mekanizma bulunmamaktadır, bu nedenle öd suyu düzenli olarak akış haline girer ve ameliyatı takip eden bir kaç gün ishal problemi görülebilir. Bu gibi durumlarda tedaviye gerek olmaksızın bir kaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşme söz konusu olacaktır. Ancak ameliyatın sonrasında uzun süreli olarak 4 – 5 günlük ishal devam ediyorsa kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

Kronik ishal Problemi: Safra kesesi ameliyatı olmadan önce kabızlık problemi yaşayan bireylerin bile operasyon sonrasında çok sık tuvalete çıkacağını belirtelim. Genellikle 50 yaşın altında ve kilo problemi görülen erkeklerde kronik ishal görülme olasılığı daha yüksektir.

Kronik ishal her bireyde farklı şekilde görülmekle birlikte bazı hastalarda 2 aya kadar sürebilirken bazı bireylerde ise yıllarca devam edebilmektedir. Bu süreçte doktorunuzdan yardım alarak uygun ilaçlar ile süreyi kısaltmanız mümkün olacaktır.

Geçici Kabızlık Problemi: Her ameliyatta olduğu gibi safra kesesi ameliyatlarında da çeşitli ilaçların kullanılması gerekmektedir. Operasyon sonrası doktorunuzun vereceği ilaçlar kabızlığa neden olabilmektedir.

Doğru beslenme programıyla kabızlıktan kolaylıkla kurtulabileceğinizi unutmayın. Bu süreçte mevsiminde meyve ve sebzelerin tüketilmesi yerinde olacaktır. Buna ek olarak lifli gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Bunun dışında kabızlıktan kurtulmak için doktorunuzun önereceği ilaçları da kullanabilirsiniz.

Bağırsak Yaralanmaları Oluşabilir: Bu durum çok az görülmekle birlikte ameliyat sırasında kullanılan aletlerin bağırsaklara zarar vermesi durumu söz konusu olabilir. Oluşabilecek bu gibi hasarlara karşın ameliyat sırasında hızlıca müdahale edileceğinden, hasta bu durumdan çok fazla etkilenmeyecektir. Ancak bazı durumlarda ameliyat sırasında fark edilmeyen hasarlar sonrasında yeniden ameliyat ile hasarların düzeltilmesine neden olacaktır.

Genellikle ameliyat sonrası oluşan hasarların en önemli belirtileri kusma, yüksek ateş, mide bulantısı şeklindedir.

Not: Safra kesesi alınması sonrası oluşan ağrıyı önleme yolları konusunda kesinlikle evde kendi yöntemlerinizi uygulamayın. Bu bir operasyon olduğu için meydana gelebilecek her türlü ağrı bir problemin habercisi olabilir. Özellikle iç kanama riskine karşı safra kesesi ameliyatı sonrası karın ağrısı sorunu yaşıyorsanız acilen doktora başvurmalısınız.

Detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirm

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2017
ankara escort ankara escort ankara escort ataşehir escort istanbul escort ataşehir escort beylikdz escort ankara escort