Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

yorumsuz
1.710 views

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın şişliği bazen gaz problemi olmasa bile sanki midenizde çok fazla gaz varmış gibi hissetmenize neden olmakla birlikte gün içerisinde bir çok aktiviteyi gerçekleştirmenize engel teşkil eder.

Sağlıklı bir insan 1 gün içerisinde ortalama olarak 12 ile 15 arası gaz çıkarmaktadır, bu şekilde tüketilen besinlerden dolayı oluşan gaz vücuttan gaz atılır ve mide rahatlatılır. Ancak bazen vücudumuzda oluşan fazla gazı atmış olsak bile karın şişliği sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz. Vücutta gaz oluşması iki temel nedene bağlı olarak görülmektedir.

Mide Şişliği Gaz Neden Oluşur? Midemizde bulunan zararsız ancak büyük görevleri bulunan gazlar tüketmiş olduğumuz gıdalar ile etkileşime geçtiklerinde bu gıdaların bozulmasına fayda sağlarlar ve bu durum gaz oluşumuna neden olur. Buna ek olarak hava yutmak da gaz oluşumunun en önemli nedenlerinden bir tanesidir.

1. Özellikle hızlı yemek yerken fazlasıyla hava yutarız, buna ek olarak sakız çiğnemek, sigara içmek gibi aktiviteler de hava yutmanıza neden olacaktır. Genellikle hava yutma nedeniyle oluşan gaz ağızdan geçirme ile kolaylıkla atılır, çok az bir kısmı ise bağırsaklardan geçer ve makattan atılır. Hava nedeniyle oluşan gazın büyük bölümü henüz ince bağırsaklardayken emilmekte ve kalın bağırsağa ulaşamadan yok olmaktadır.

2. Burada bir diğer husus ise bazı gıdaların sindirilememesi ve midede bozulmasıdır, bu durumdan dolayı da midede şişlik oluşur. Genellikle bazı gıdaların mide tarafından sindirilememesinin en önemli nedenlerinden biri bağırsaklarda bulunan enzimlerin yetersizliğinden dolayı tüketilen bazı besinlerin sindirilememesidir. Bu şekilde sindirimi tamamlanmadan ince bağırsaklardan kalın bağırsağa aktarılan besinler burada doğal bakterilerin saldırısına uğramakta ve bozulmaktadır. Bu durum gaz oluşumuna neden olmakla birlikte mide şişlikleri görülmesine neden olur. Ancak bu şekilde gaz oluşması genellikle insanların 3/1’inde görülmekle birlikte geri kalan kesimde gaz problemi ve mide şişlikleri oluşmayabilir.

* Karın şişliği ve gaz problemleri genellikle tüketilen besinlere bağlı olarak görülmekle birlikte tüketirken bazı gıdalara dikkat ederseniz gaz sorunundan da büyük oranda korunmuş olacaksınız.

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Bazı durumlarda karın şişlikleri basit nedenlere bağlı olarak görülmeyebilir, bazı ciddi hastalıkların da belirtisi karın şişliği olarak görülebilmektedir. Ancak gaz yapan gıdalardan uzak durarak ve hava yutma durumunu minimuma indirmek genellikle gaz ve şişlikleri önlemek için çok etkilidir.

Baz yapan besinleri incelediğimizde genellikle gaz yapan besinler olan meyveler, hububatlar, sebze yemekleri ve süt gibi aslında sağlıklı olan ancak gaz yapmaya eğilimli olan gıdaların temkinli şekilde tüketilmeleri çok önemlidir. (Bu gıdaların azaltılması için gaz probleminiz olmalıdır, aksi halde bu sağlıklı gıdaları tüketmenizin bir sakıncası yoktur.)

Bunun dışında yağlı gıdaların da gaz ve şişkinliğe neden olacağını unutmayın, genellikle çok az yağlı gıdalar ile beslenmek sağlık açısından en doğrusu olacaktır. Bu şekilde sağlıklı be dengeli beslenerek gaz yapan yiyecekleri az tüketecek olursanız mideniz çok daha kolay şekilde boşaltılacak ve tüketilen besinler bağırsaklardan kolaylıkla geçerek vücuttan atılabilir.

Genel olarak gaz yapabilecek bir besin sizin bünyenizde gaz yapmamakla birlikte gaz yapmaması gereken bir besinin gaz yaptığı da görülebilir, buna göre gaz oluşumu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle vücudunuzda karın şişliği ve gaza neden olan gıdaları tespit etmeli ve dengeli şekilde tüketmelisiniz.

* Gaz problemi ve karın şişliği tespit edildiğinde bir doktora başvurmalı ve her hangi bir hastalığa bağlı olarak rahatsızlık oluştuğu tespit edilmezde bir beslenme programından yardım alarak size dokunan gıdaları belirtmeli ve dengeli bir beslenme programı hazırlatarak midenize en uygun besin listesine uygun bir yaşam sürmelisiniz.

* Beslenme programları ile gaz problemi ve şişkinlik geçmezse o zaman yine doktor kontrolünde olmak üzere bazı ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçlar karbon preperapları, sindirim enzimleri ve diğer bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlayan ilaçlardır.

* Bunun dışında yutulan havadan dolayı da gaz oluşumu oluşacağı için hava yutmayı da engellemek gerekmektedir. Bunun için tüketilen besinlerin daha çok çiğnenmesi ve küçük lokmalar ile beslenmek çok faydalıdır. Bunun dışında sert malzemelerden üretilmiş şekerlemelerin de azaltılması gerekmektedir, sert şekerlemeler gaz oluşumunu arttırmaktadır.

* Takma diş kullananlarda da gaz oluşumunun fazla olduğunu biliyoruz, bunun nedeni takılan protez ile diş eti arasında oluşan boşluktan dolayıdır. Takma diş kullananların çeneye çok iyi oturan protez kullanmaları gerekmektedir.

* Diğer yandan ciddi rahatsızlıklardan dolayı da karın şişliği problemleri görülebilmektedir. Özellikle bazı enzimlerin vücutta eksik olmasına bağlı olarak, kanser gibi ciddi hastalıklardan dolayı, çeşitli mide iltihaplanmalarından dolayı ve bazı kanser çeşitlerinde mide şişlikleri görülebilir. Bu nedenle bu ciddi rahatsızlıkların riskine karşın uzun süre geçmeyen mide rahatsızlıkları için zaman kaybetmeden doktora başvurmakta fayda var.

Karın Şişliğini Önlemenin Yolları

1. Besinler daha küçük lokmalar halinde tüketilmeli ve daha fazla çiğnenerek sindirilmesi daha kolay hale getirilmelidir.

2. Sebze yemekleri orantılı şekilde tüketildiğinde şişkinliğe neden olmadan kolaylıkla sindirilir ve vücuttan atılır. Sebze ile birlikte et, balık, yumurta gibi besinlerin de tüketilmesi önelidir ve bu besinler kolaylıkla enerjiye dönüşerek vücudu yormazlar.

3. Lifli besinlerin gaz yapmayı teşvik edeceğini unutmayın, bu nedenle lif açısından zengin olan meyve ve sebzelerden alınan lif miktarının günlük en fazla 30 – 40 gram olmasına özen gösterin. Lifler vücut için gereklidir ancak fazlası gaz oluşumuna ve şişkinliğe neden olur.

4. Vücutta ödem ve şişkinlik oluşmasına neden olan bir diğer besin ise tuz olmakla birlikte tuz tüketimini minimum düzeye indirmeniz gerekiyor. Tuz sadece şişkinlik değil aynı zamanda kolesterol, yüksek tansiyon gibi bir çok rahatsızlığın başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Şişkinliği Önlemek İçin Nasıl Beslenmek Gerekiyor?

Şişkinliğe neden olan besinlerden uzak durarak şikayetlerinizden büyük ölçüde kurtulabileceksiniz. Buna göre;

* Buğday tüketmek yerine yulaf veya pirinç tüketmelisiniz.

* Kahvaltıda kepek tüketimi çok önemlidir, özellikle beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi tam tahıllı ekmekler tüketilmelidir.

* Kahvaltıda meyveli yoğurt tüketilmesi de mideyi rahatlatacak ve gaz oluşumuna neden olmayacaktır.

* Kabızlığa bağlı olarak görülebilecek mide şişliklerini önlemek için de bol sıvı tüketilmesi bağırsakların çalışması açısından fayda sağlayacaktır.

* Bazı meyveler şişkinliğe neden olmakla birlikte potasyum açısından zengin olan kayısı, armut ve elma vücutta bulunan fazla gazın atılması için etkilidir. Elma ve armut içerisinde pektin adı verilen mideyi rahatlatıcı lifler bulunduğu için mide şişlikleri üzerinde giderici özellikleri bulunmaktadır.

Bunun dışında karında şişkinliğe neden olmayan diğer meyveler ise turunçgiller, kiraz, ananas gibi meyveler mide üzerinde rahatlatıcı etkiler göstermektedir. Ancak bu meyvelerin taze olarak tüketilmesi çok önemlidir.

Karın Şişliği Yapan Gıdalar Nelerdir?

Gıdaları incelediğimizde genellikle protein içeren gıdaların daha az gaz yapmakla birlikte karbonhidrat içeren gıdaların ise daha fazla gaz oluşumuna neden olduğunu görüyoruz. Birlikte bakalım;

Şekerli Gıdaların Fazla Tüketilmesi: Bazı gıdaların içeriğinde yer alan şeker çeşitleri midede şişkinlik ve gaz oluşumuna neden olmaktadır. Zararlı şeker çeşitleri raffinoz, laktoz, früktoz, sarbitol olarak sıralanır.

Raffinoz: En fazla fasulyede bulunur, buna ek olarak az miktarda olmakla birlikte lahana ve karnabaharın içerisinde de bulunur.

Laktoz: Süt içerisinde yer alan şeker türüdür. Daha çok peynir ve dondurma gibi ürünlerde bulunmakla birlikte mayonez ile ekmeğin içerisinde de bulunur.

Früktoz: Buğday, enginar, soğan içerisinde bulunmaktadır. Tatlandırıcılarda kullanılan şeker türüdür.

Sarbitol: Meyvelerin içerisinde doğal olarak bulunabilen bir şeker türü olmakla birlikte genellikle en çok şeftali, erik, elma, armut gibi meyvelerde daha çok bulunur.

Nişasta İçeren Gıdalar: Nişasta içeren buğday, mısır, patates gibi besinler kalın bağırsaktan geçerek mideye ulaşır ve burada bakteriler tarafından yakılmaya başlar ve gaz oluşumuna neden olur.

Lifli Besinler: Lifli besinler ise ikiye ayrılmaktadır, eriyen ve erimeyen lifler olmak üzere ikiye ayrılan liflerde eriyebilen lifler kolaylıkla sindirilebilmekle birlikte erimeyen lifler ise kalın bağırsaktan kolaylıkla geçmediği için gaz oluşumuna neden olmaktadır. Eriyebilen lifler, fasulye, yulaf, bezelye ve lifli meyvelerdir. Erimeyen lifler ise bazı sebzeler, kepek ve buğdaydır.

Karın Şişliğine İyi Gelen Bitki Çayları

Papatya: Gaz problemlerine karşı çok etkili olan papatya düzenli tüketiminde karın şişliğini önlemek konusunda çok etkilidir. Mide kaslarında büyük ölçüde rahatlamaya yol açmakla birlikte günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi önerilir.

Zencefil: Hazımsızlık ve şişkinlik üzerinde olumlu etkileri bulunan bir bitki olmakla birlikte çay olarak tüketildiğinde mide üzerinde rahatlatıcı etkileri çok daha fazla artar.

Rezene: Rezene hem çay olarak hem de yemeklerde baharat olarak kullanıldığında mide üzerinde rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır. Mide kaslarının gevşemesini sağlamakla birlikte hazımsızlığı önlemektedir.

Biberiye: Kalın şişliğine iyi gelen bitkilerden bir tanesi olmakla birlikte çay olarak düzenli tüketiminde sindirimi son derece rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır.

Melisa Çayı: Sindirim sisteminizde bulunan rahatsızlıkların giderilmesinde ve bağırsakların boşaltılmasında çok etkilidir. Gaz söktürücü etkileri bulunur, şişkinliğe iyi gelir.

Nane: Nane yemeklerde ve çay olarak düzenli olarak tüketildiğinde kabızlık sorununu önleyici etkiler göstermekle birlikte mide kaslarının rahatlamasında etkilidir.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz karın şişliğine ne iyi gelir yazımıza eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

ankara escort ankara escort ankara escort ataşehir escort istanbul escort ataşehir escort beylikdz escort ankara escort