Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler

yorumsuz
30.201 views

Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler

Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler

Dişlerimizde bir çok farklı nedene bağlı olarak iltihaplanmalar meydana gelebilmektedir. Diş etlerinde görülebilecek en önemli problemlerden bir tanesi olmakla birlikte diş iltihabı için doğal çözümler uygulayarak kolayca iltihaplanmalardan kurtulabilmeniz mümkün.

Özellikle diş apsesi ve diş iltihabı ile içerisi irin dolu olan keseciklerin ağız içerisinde oluşan bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak görüldüğünü söyleyelim. Dişlerde iltihaplanma incelendiğinde genellikle dişlerde tedavi edilmeyen çürüklerden dolayı oluşabilmekle birlikte diş operasyonlarından sonra da oluşabilmekle birlikte dişlerin temizliğinin yeterli oranda yapılamamasından dolayı da oluşabilmektedir.

Diş iltihaplarının tedavi edilmesi çok önemlidir ve uzun süre tedavi edilmediğinde çok ciddi ağız problemlerine neden olabilmektedir. Özellikle insan hayatını tehlikeye düşürebilecek sorunlar ile karşı karşıya kalınabileceğini belirtmekte fayda var. Diş iltihaplarının tedavisi için evde doğal yöntemleri uygulamak mümkün. Sizler için aşağıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz diş iltihapları için doğal antibiyotikler ile ilgili detaylara birlikte bakalım; Sorularla ilerleyelim.

Diş İltihapları Neden Oluşur?

* Dişlerde ve diş köklerinde oluşan bakteriler zamanla dişlerin iç kısımlarında bulunan kan damarları üzerinden bağ dokuları ve sinirleri olumsuz etkilemekle birlikte dişlerin iltihaplanması durumu söz konusu olur.

* Diğer yandan dişlerde meydana gelebilecek çatlakların içerisine dolan bakterilerin dişlerin kök kısımlarına kadar ulaşması söz konusu olacaktır. Bu bölgelerde oluşan bakterilerden dolayı diş köklerinde iltihaplanmalar oluşmaktadır.

Diş İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Diş iltihabı için doğal antibiyotik tarifleri incelenmeden önce dişlerde bu tür iltihaplanmaların neden olduğunu incelemeliyiz.

* İltihaplanmalarda genellikle ağrılar uzun süre devam eder ve zonklama şeklinde görülür, buna ek olarak ağrı kulaklara vurmakla birlikte, çenede ve boyun kemiğine kadar ulaşabilir.

* Çeşitli sert besinleri tüketirken dişlerde hassasiyet oluşması, buna ek olarak sıcak ve soğuk besinlerde de aynı şekilde hassasiyet oluşabilmektedir.

* Çene ve yanaklarda şişlikler ile vücutta ateş görülebilir.

* Ağızda kötü bir tadın oluşması ve ağızda kötü kokular.

* Buna ek olarak dişlerde iltihaplı bölge patlamış ise ağız içerisinde tuzlu bir tat oluşabilir.

Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler

dis-iltihaplari-icin-cozum diş İltihabı İçin doğal antibiyotikler Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler dis iltihaplari icin cozum 300x163

Diş İltihabına İyi Gelen Nane

Nane anti bakteriyel özellikleri bulunan bir bitkidir ve diş iltihaplarına iyi gelen en etkili bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle enfeksiyonların diş içerisinde yayılmasını önleyici etkileri bulunmaktadır.

Uygulama Yöntemleri

1. İltihaplı diş üzerine bir kaç damla nane yağı damlatın ve 5 – 10 dakika kadar bekleterek çalkalayın.

dis-iltihaplari-kekik-yagi diş İltihabı İçin doğal antibiyotikler Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler dis iltihaplari kekik yagi 300x300

Kekik Yağı Yöntemi

Diş iltihaplarına iyi gelen yöntemler arasında anti bakteriyel özellikleri ile kekik yağının da üst sıralarda yer aldığını belirtelim. Buna ek olarak bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri bulunmakla birlikte dişte bulunan iltihabı kurutmaya yardımcı özellikleri bulunmaktadır.

Uygulama Yöntemleri

1. Diş etlerinizden başlayarak bir kaç damla kadar kekik yağını dişlerin tamamına sürüyoruz. Daha sonra 15 – 20 dakika kadar bekledikten sonra çalkalayarak arındırıyoruz.

2. Yarım çay bardağı kadar sıcak suyun içerisine 3 – 4 damla kadar kekik yağı damlatıyoruz ve çok iyi şekilde karıştırıyoruz. Elde etmiş olduğumuz karışımımızı 5 – 10 dakika kadar ağzımızda çalkalayarak ağzımızdan atıyoruz ve uygulamayı tamamlıyoruz.

sarimsak-ile-dis-iltihaplarini-giderebilirsiniz diş İltihabı İçin doğal antibiyotikler Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler sarimsak ile dis iltihaplarini giderebilirsiniz 300x157

Sarımsak ile İltihabı Yok Edin

Sarımsak doğal bir antibiyotik olarak bilinmektedir, bununla birlikte iltihapları yok edici özellikleri bulunmakla birlikte diş iltihaplarının yok edilmesini sağlamaktadır. Buna ek olarak diş ağrılarının tedavi edilmesinde çok etkili olarak kullanılabilmekle birlikte diş köklerinde meydana gelen enfeksiyon ve iltihabın yayılmasını önlemektedir.

Uygulama Yöntemleri

1. İltihaplı olan dişin üzerine sarımsağı koyuyoruz ve aynı diş ile ağrı kesilene kadar hiç durmadan çiğnemeye devam ediyoruz. Ağrı kesildiğinde sarımsağımızı ağzımızdan çıkarıyoruz ve bol su ile ağzımızı çalkalayarak arındırıyoruz. Diş iltihabı için doğal antibiyotikler arasında en etkili olan yöntemlerden biridir. Ağız kokusunun oluşmasını istemiyorsanız ağzınızı çalkaladığınız suyun içerisine çok az miktarda karanfil ekleyebilirsiniz.

2. Diş iltihabı için doğal antibiyotik hazırlamak için bir başka yöntem ise bir tutam tuz ile yarım çay kaşığı kadar sarımsak tozunun karıştırılması ile hazırlanır. Hazırlamış olduğumuz karışımı iltihaplı dişler üzerine sürdükten sonra yaklaşık olarak 10 dakika kadar beklettikten sonra ağzımızdan çıkarıyoruz ve bol su ile çalkalayarak arındırıyoruz. Kokuyu gidermek için hazır satılan gargaraları kullanabilirsiniz.

3. Bir diğer yöntem ise sarımsak yağının iltihaplanmış olan dişlere sürülmesidir.

Yukarıda incelediğimiz yöntemlerden en çok size uygun olanı seçtikten sonra haftada 3 kez uygulayarak dişlerde oluşan iltihabın temizlenmesi mümkün olacak.

Hintlilerin Yağ Çekme Yöntemi

Çok eski tarihlerden beri uygulanan ve bir Hint geleneği olan yağ çekme yöntemine göre yağın bir süre ağızda tutulması bakterilerin azalmasında, diş apnesi ve diş iltihapları üzerinde tedavi edici etkiler gösteriyor. Özellikle baterilerin ağızdan vücuda girdiğini unutmayalım ve bu nedenle diş ağrılarına iyi gelen yöntemler arasında aynı zamanda bakterilerin vücuda girişini engelleyerek vücut sağlığını da koruyan bir yöntemdir.

Uygulama Yöntemleri

1. 1 Yemek kaşığı kadar sızma hindistan cevizi yağını ağzımıza alıyoruz ve ortalama olarak 15 dakika boyunca yutmadan ağzımızın içerisinde çalkalıyoruz. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanması yeterli olacaktır. Ortalama olarak 330 gün boyunca uygulanmasında fayda var.

karanfil-ile-dis-iltihabi-temizleme diş İltihabı İçin doğal antibiyotikler Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler karanfil ile dis iltihabi temizleme 300x215

Karanfil İltihapları Kurutur

Diş iltihapları için doğal antibiyotikler arasında karanfil çok önemlidir. Özellikle anti bakteriyel, antiseptik ve analjezik özellikleri bulunmaktadır. Sadece diş iltihapları üzerinde etkili değildir aynı zamanda diş ağrılarının hafifletilmesinde de etkilidir.

Uygulama Yöntemleri

1. Karanfil yağımızı bir pamuğun üzerine damlatıyoruz ve ağrıyan dişler ile iltihaplı dişler üzerine baskı uygulayarak bastırıyoruz. 2 – 3 dakika yeterli olacaktır.

2. Diğer bir yöntem ise iltihaplanmış diş üzerine konulacak 1 adet karanfili sürekli aynı dişle olmak üzere çiğnemektir. İyice suyu çıktığında atabilirsiniz ancak ağzınızı 30 dakika boyunca çalkalamamalısınız.

tuzlu-su-ile-iltihap-temizleme diş İltihabı İçin doğal antibiyotikler Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler tuzlu su ile iltihap temizleme 237x300

Tuzlu Su Mikropları Öldürüyor

Tuz ağızda biriken bakteri ve mikropların öldürülmesinde çok etkilidir ve antiseptik özellikleri bulunmaktadır. Ağız içerisinde oluşan enfeksiyon ve dişlerde iltihap tedavileri için çok etkilidir.

Uygulama Yöntemleri

1. 1 Su bardağı suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ilave ediyoruz ve suyun içerisinde eritene kadar karıştırıyoruz. Gün içerisinde 2 veya 3 kez yemeklerden sonra ağzınızı bu karışım ile çalkalamalısınız.

dis-iltihaplarina-karsi-elma-sirkesi diş İltihabı İçin doğal antibiyotikler Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler dis iltihaplarina karsi elma sirkesi 300x200

Elma Sirkesi Dişleri Temizler

Diş iltihapları için doğal antibiyotikler içerisinde önemli bir diğer malzeme ise elma sirkesidir, özellikle bir çoğumuzun evinde kolay bulunabilen bir malzemedir. Diş ağrıları ve diş iltihapları tedavisi için çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Uygulama Yöntemleri

1. 1 Yemek kaşığı elma sirkesini ağzınıza alarak çok iyi şekilde çalkalayın, ancak yutmamaya özen göstermelisiniz. 5 Dakika kadar çalkalamak dişlerin hepsi için etkili olmasını sağlayacaktır. Çalkalama işlemi sona erdikten sonra ağzınızı ılık su ile çalkalayınız.

2. 1 Su bardağı suyun içerisine 1çay kaşığı kadar elma sirkesi ilave ederek çok iyi şekilde karıştırıyoruz ve günde 2 ke olmak üzere içiyoruz.

dis-iltihabi-zerdecal diş İltihabı İçin doğal antibiyotikler Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler dis iltihabi zerdecal 300x187

Dişlerdeki İltihabı Kurutan Zerdeçal

İçeriğinde yoğun miktarda antibiyotik içeriği bulunan zerdeçal aynı zamanda anti iltihap özellikleri ve antiseptik özellikleri bulunan bir bitkidir. Dişlerde çürüklerden dolayı oluşan ağrı ve iltihapları kurutucu etkileri bulunmaktadır. Sadece dişlerde oluşan iltihabı tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda ağız içerisinde biriken mikropların yok edilmesine yardımcı olur.

Uygulama Yöntemleri

1. Zerdeçal tozu ile bir miktar suyu macun kıvamına gelinceye kadar çok iyi şekilde karıştırıyoruz. Karışımı dişlerinie uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 15 – 20 dakika kadar beklettikten sonra bol su ile ağzımızı çalkalayarak arındırıyoruz.

2. Dişlerdeki iltihabı kurutan antibiyotikler içerisinde zerdeçal dişin minesine kadar inebilen tek maddedir, zerdeçal ile hazırlanabilecek bir diğer iltihabı yok edici yöntem ise yarım tatlı kaşığı kadar zerdeçal, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 su bardağı kadar ılık suyu çok iyi şekilde karıştırıyoruz ve her öğün sonrası ağzımızı çalkalayarak gargara yapıyoruz.

3. 1 Çay kaşığı zeytinyağı ve zeytinyağının yarısı oranında zerdeçal tozunu çok iyi şekilde karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz karışımımızı iltihaplı alana sürdükten sonra yaklaşık olarak 15 dakika kadar uyguladıktan sonra bol su ile durulayarak arındırıyoruz. Günde 2 veya 3 kez uygulayabiliriz.

dis-iltihabi-siyah-cay diş İltihabı İçin doğal antibiyotikler Diş İltihabı İçin Doğal Antibiyotikler dis iltihabi siyah cay 300x199

Siyah Çay Diş İltihaplarına da İyi Geliyor

Her gün bardaklar dolusu içtiğimiz siyah çayın diş iltihaplarına iyi gelen etkin bir madde olan tanen maddesi içermektedir. Tanen maddesi özellikle dişlerde oluşan ağrılar ve iltihapları giderici etkiler göstermektedir. Buna ek olarak ağı içerisinde oluşan mikropların yok edilmesine yardımcı olur.

Uygulama Yöntemleri

1. Bu işlem için kullanışmış poşet çayları kullanacağız. Poşet çayımızın suyunu iyice süzdürdükten sonra iltihaplanmış dişin üzerine koyuyoruz ve baskı uygulayarak gün içerisinde veya gece yatarken dişimize baskı uyguluyoruz. Ardından çok az miktarda sıcak suyun içerisinde tuzu çözdürüyoruz ve ağzımızı bu tuzlu su ile çalkalayarak arındırıyoruz. 1 Ay boyunca her gün 1 kez uygulamalısınız.

Diş İltihaplarının Oluşum Aşaması

* Diş iltihapları genellikle en çok dişlerin bakımının yapılmaması ve hijyen şartlarının sağlanamamasından dolayı oluştuğunu belirtelim. Ana öğünlerden sonra dişlerinizi çok iyi şekilde fırçalamalısınız.

* Şekerli gıdaların normalden çok fazla tüketilmesi.

* Düzenli olarak diş ipi kullanılması dişlerin arasında biriken yemek kalıntılarının temizlenmesini sağlar. Unutmayın bu kalıntılar zamanla bakteri oluşumuna neden olacaktır.

Diş İltihaplarında Doğal Yöntemlerin Dışında Tedavi ve İlaçlar

Dişlerde oluşan iltihapları giderebilmek için öncelikle enfeksiyonu ortadan kaldırmak gerekiyor, bu uygulamaları sadece diş hekimleri uygulayabilmektedir.

* Diş hekimi iltihapların tedavi edilmesi ve temizlenmesi için apse olan bölgenin oyulması yoluyla içeride biriken iltihabın akıtılarak temizlenmesini sağlar.

* Kök tedavisi gerçekleştirildiğinde iltihaplanan diş temizlendiği için hiç bir sorun ile karşılaşmadan kullanılmaya devam edilecektir.

* Bazı durumlarda dişlerde oluşan iltihap derecesine bağlı olarak dişin ekilmesi söz konusu olabilir.

* Bazen ise antibiyotik tedavisi ile dişlerde meydana gelen iltihaplar kurutulmaktadır.

Dişlerde İltihap Oluşmasını Önleyen Yöntemler Nelerdir?

Dişlerde iltihap oluşmasını engellemek için aşağıda yer alan yöntemlerin uygulanması olumlu sonuçlar verecektir.

* İçeriğinde florid maddesi bulunan su kullanılması.

* Florür içeren diş macunları ile günlük düzenli olarak dişlerin fırçalanması.

* Kullanılan diş fırçalarının düzenli olarak senede 2 kez değiştirilmesi.

* Diş iltihaplarının oluşması büyük oranda tüketilen besinlere bağlı bir durumdur ve buna bağlı olarak sağlıklı beslenerek problemi büyük oranda giderebiliriz. Özellikle şekerli gıdaların çok fazla tüketilmemesi gerekiyor, ağızda yaşayan bakteriler şekerle beslenir.

* Dişlerin 6 ayda bir olmak üzere diş doktoru tarafından kontrol edilmesi ve diş temizliğinin uygulanması önleyici bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Yukarıda nedenleri, sonuçları ve tüm aşamalarıyla diş iltihabı için doğal antibiyotikler konusunda eklemek istediğini tüm soru, görüş ve önerileri yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

ankara escort ankara escort ankara escort ataşehir escort istanbul escort ataşehir escort beylikdz escort ankara escort