Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrısı Nasıl Geçer?

yorumsuz
1.847 views

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı en sinir bozucu ve huzursuz edici ağrılardan biridir, özellikle ufak zonklamalar şeklinde başlar ve zamanla ağız içerisinde uyuşukluk ve ağrının nereden geldiğini bilemeyeceğiniz şiddete ulaşarak zonklamaların şiddeti artar. Şiddetli diş ağrısı başladığında zamanla ağız içerisine yayılır ve şişmelere yani apselere yol açarak iltihaplanabilir. Bu gibi durumlarda diş ağrısını engellemek için antibiyotik tedavisi ile dişte biriken iltihap temizlenebileceği gibi dişin çekilmesi ile altında biriken iltihabın da temizlenmesi söz konusu olabilir.

Şiddetli diş ağrısını geçirmek için bir çok farklı yöntem uygulanabileceği gibi diş ağrıları müdahale edilmediği taktirde kulak ve boğazlara da etki ederek bu bölgelerde de ağrı hissine yol açabilir. Bu durumda boğaz ve kulakta ağrı olmaz ancak diş ağrısı yayılarak bu bölgeleri etkilediği için kulak ve boğazda ağrı hissine neden olur.

Aşağıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz Diş ağrısına ne iyi gelir? Ağrısı Nasıl Geçer? Birlikte bakalım;

Evde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bakalım

Evde diş ağrısını geçirmek için yapılabilecek bazı basit yöntemler ile ağrılarınızı dindirebileceğiniz gibi, doktora gidinceye kadar rahatlama elde edeceksiniz.

Öncelikle diş ağrısını önlemek için dişlerin bakımının çok iyi yapılması gerekmektedir, buna ek olarak diş bakımı sadece dişlerin yüzeysel anlamda temizlenmesi anlamına gelmez, aynı zamanda dişlerin aralarının da çok iyi temizlenmesi gerekmektedir.

Ağrıyan dişin sancılarını azaltmak için dişinizin üzerine soğuk kompres uygulamak hem diş ağrısını geçirmek hem de dişte meydana gelen şişlikleri yok etmek için uygulanabilecek en doğal ve etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Bunun dışında temiz bir parça pamuğun üzerine karanfil yağı damlattıktan sonra iyice yağı pamuğa yediriyoruz. Hazırladığımız yağlı pamuğumuzu dişimizin üzerine tampon yapıyoruz. Diğer yandan halk arasında bilinen diş ağrısını geçirmek için uygulanan yanlış yöntemlerden bir tanesi ağrıyan dişin üzerine aspirin benzeri ağrı kesicilerin uygulanmasıdır, bu ilaçların içerisinde bulunan çeşitli kimyasallar diş etlerine ve dokulara zarar verebilmektedir.

Dişte iltihaplanma ve ağrı birlikte görülüyorsa özellikle bir şeyleri ısırdığınızda ağrıda artış gözlemlenecektir. Bu durumlarda doktorunuza başvurarak öncelikle ilaç tedavisi uygulanmalıdır, daha sonra ise doktorunuzun kontrolünde iltihap kurutulduktan sonra kanal tedavisi uygulanabilir.

Bazı durumlarda sinir uçlarında meydana gelen ağrılar ile sinüzit ağrılarının da diş ağrısı ile karıştırılabildiğini görmekteyiz, bunlar çok sık karıştırılmakla birlikte diş ağrıları genellikle zonklama şeklinde görülmektedir.

Diş Ağrısını Evde geçirme Yolları

* Ağızda bulunan bakterilerin ve asit yapısının temizlenmesi diş çürümelerine engel olmakla birlikte diş ağrılarını önlemek için de en etkili önlemlerden bir tanesidir. Bunun için her öğün sonrası dişlerinizi çok iyi şekilde fırçalamalı ve diş araları için diş ipi kullanmalısınız.

* Evde hazırlayabileceğiniz kolay bir gargara ile evde diş ağrısını geçirme veya hafifletmek mümkün, bunun için bir bardak suyun içerisine az miktarda sirke ekleyin ve içerisine bol tuz ekleyerek çok iyi şekilde karıştırıyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu sirkeli tuzlu su ile gargara yaparak ağız içerisinin temizliğini sağlıyoruz.

Karabiberli su ile de gargara uygulamak diş ağrısına karşı hafifletici etki göstermektedir.

Buna ek olarak soğan suyu hazırlayarak bununla gargara yapılması da dişlerin temizlenmesi ve çürüklerin önlenmesi için çok önemlidir. 1 Diş kadar sarımsağın da ezilerek dişe uygulanması diş ağrısını hafifletecektir, özellikle bakterilerin yok edilmesinde çok etkilidir.

* Yukarıda da bahsettiğimiz gibi karanfil yağı ile karanfil tohumu da diş ağrısına iyi gelmektedir. Karanfil tohumunu ağrıyan dişlerinizin üzerine bastırarak ağrıyı hafifletmek mümkün, bunun yanı sıra karanfil yağını bir pamuğa damlatarak dişlerinize kompres yaparsanız ağrı hafifleyecektir. (Karanfil yağı tüm aktarlarda kolaylıkla bulunabilmektedir.)

Diş ağrısına ne iyi gelir evde veya hastanede nerede olursanız olun önemli olan psikolojik olarak kendinizi rahatlatmak ve uyguladığınız yöntemlerin etkili olabilmesi için bir süre bekleyerek sakinleşmektir, aksi halde psikolojik olarak kendinizi sıkacak olursanız diş ağrısı etkisini arttıracaktır.

* Ağrı kesici ilaçları dişlerinize bastırarak kompres uygulamak diş eti ve dokusuna zarar verebileceği için önerilmemektedir, ancak ağrı kesiciyi ağız yoluyla yutarak alacak olursanız olumlu etkiler gösterebilir. Doktor kontrolünde iltihabın kurutulması için özel antibiyotik tedavileri uygulanıyorsa buna ek olarak ağrı kesici alınması konusunda doktorunuza danışmadan hareket etmemelisiniz.

Şiddetli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı bazen baş edebileceğimiz dozdan çok yüksek dozlara ulaşabilir, bu gibi dayanılamayacak gibi olan diş ağrılarında doktora ulaşabilmeniz mümkün değil de doktora gidinceye kadar diş ağrısını geçirmek için yukarıda yer alan yöntemleri uygulayabilirsiniz. Tüm bu yöntemlere karşın diş ağrıları geçmezse o zaman alkol ile ağrıyan dişe kompres uygulamak ağrılarınızın dinmesine yardımcı olacaktır.

Bu uygulamayı elbette önermiyoruz ancak halk arasında en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir ve uyuşturma özellikleri nedeniyle etkili bir yöntemdir. Bir pamuğu evinizde bulunan her hangi bir alkol ile ıslattıktan sonra dişinize kompres uygulayarak bastırabilirsiniz.

Diş Ağrılarına İyi Gelen Bitkisel Yöntemler

Doğal yöntemler arasında pek çok derdimize deva bulduğumuz bitkisel tedavi yöntemleri, evde diş ağrısını geçirmek için en iyi alternatiflerden bir tanesi. Birlikte inceleyelim;

Zerdeçal: Zerdeçalı bir miktar su ile karıştırın ve elde edilen karışımı kulak memesi kıvamına getirdikten sonra ağrıyan dişin üzerine kompres yaparak uygulayın.

Sarımsak: Sarımsak doğal bir antibiyotik olarak kabul edilmektedir ve pek çok rahatsızlığa karşı koruyucu etkiler göstermektedir. Özellikle ağrıyan dişin üzerine bastığınızda antiseptik özellikleri ile ağrıyı hafifletir. Buna ek olarak ses kısıklığı, boğaz ağrısı ve astım gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.

Çim Suyu: Çim suyu bir çok enfeksiyonun tedavisinde çok etkilidir özellikle diş ağrıların hafifletilmesi konusunda çok olumlu etkilerinin bulunduğunu belirtelim. Çim suyu ile düzenli olarak gargara yapılması ağız içerisinde oluşan bakterilerin yok olmasını sağlar.

Taze Nane: Taze nane yapraklarını çok az miktarda su ile karıştırarak hazırladığımız karışımımızı ağrıyan dişimizin üzerine basarak uyguluyoruz. Ağrı bulunan bölgeye düzenli şekilde 30 dakika boyunca uyguladığınızda ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Karabiber: Tohum karabiber diş ağrısını geçirir özelliktedir, bunun yanı sıra vücutta oluşan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Uygulanışı için tohum karabiberi ağrı bulunan dişin üzerine basarak bekletiyoruz.

Karanfil Yağı: Diş ağrısını geçirme konusunda karanfil yağı son derece etkili bir yöntemdir, yukarıda da belirttiğimiz gibi karanfil yağını bir pamuğa damlatıyoruz ve sonrasında ağrıyan dişin üzerine kompres yaparak uyguluyoruz. Sadece bir kaç dakika içerisinde diş ağrısının hafiflediğini göreceksiniz.

Dolgulu Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Karanfilleri döverek bir kabın içerisine ekliyoruz ve üzerine de bir miktar su ilave ediyoruz bu şekilde karıştırdıktan sonra 5 – 10 dakika kadar soğumaya bırakıyoruz. Bu sayede karanfilin özü bekleme süresinde suyun içerisine kendini bırakacaktır.

Elde etmiş olduğumuz karışımı bir bez ile sardıktan sonra dişlerimize kompres uygulayarak basıyoruz. Özellikle dolgulu diş ağrıları için azaltıcı bir yöntemdir.

Diş Ağrıları İçin Akapunktur Tedavisi Yapılır Mı?

Akapunktur vücudun çeşitli noktalarını uyararak baskı uygulanması sonucu bir çok şikayetin yok edilmesi uygulamasıdır ve diş ağrılarını geçirmek için akapunktur tedavisi uygulanmaktadır. Diş ağrılarında akapunktur tedavisi genellikle sebebi belli olmayan veya çeşitli hastalıklardan dolayı meydana gelen diş ağrıları sonucu uygulanmaktadır.

Genel diş ağrılarında ise dişin çekilmesi veya dolgu tedavisi uygulanması diş ağrılarını geçirmek için yeteridir, akapunktur tedavisine gerek yoktur.

Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

* Diş ağrıları genellikle çürüyen dişlere bağlı olarak görülmektedir ve diş minesinde meydana gelen aşınma, diş etlerinde meydana gelen ağrılar, sinüzit, alttan baskı yapan dişler, dişlerde meydana gelen iltihaplar, dişlerde oluşan zedelenmeler, farklı hastalıkların dişlere ağrı yaratması gibi bir çok farklı nedene bağlı olarak diş ağrıları görülebilmektedir.

* Dişlerin yukarıda bulunan sebeplere maruz kalmaması için özellikle çok iyi bakım uygulanması çok önemlidir, bunun için dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak, diş ipi kullanmalı ve dişlerinizin arasında sıkışan yemek artıklarını her öğünden sonra temizlemelisiniz.

Diş Ağrısına İyi Gelen Diğer Yöntemler

* Diş ağrınız başladıktan sonra gece yatarken normalde tek yastıkla yatıyorsanız iki yastıkla yatarsanız başınız daha yüksekte olursa diş ağrısı hafifler.

* Çürüyen dişlerin arasına sıkışan besin parçaları veya diğer maddeler diş ağrılarının şiddetini çok fazla arttıracağı için özellikle çürüyen dişlerinizin aralarını diş ipi ve özel fırçalarla fırçalamak çok önemlidir.

* Diş ağrılarının meydana geldiği bölgeye soğuk kompres veya sıcak kompres uygulanması diş ağrısını geçirmek için çok etkilidir. Dişlerde iltihap oluşmuşsa şişlikler meydana gelecektir ve buna bağlı olarak sıcak kompres uygun olmaz, soğuk kompres uygulamalısınız.

Yukarıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer? Konusunda eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

ankara escort ankara escort ankara escort ataşehir escort istanbul escort ataşehir escort beylikdz escort ankara escort