Cinsel İsteksizliğin Nedenleri ve Tedavisi

yorumsuz
9.135 views

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel İsteksizliğin Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda cinsel isteksizlik pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebilen bir durum olmakla birlikte genellikle cinsel isteksizlik nedenleri tiksinti, cinsel uyarılma bozuklukları ve cinsel işlev problemlerine bağlı olarak görülüyor.

Bu gibi cinsel sorunların tedavisi için durumun fark edildiği ilk andan itibaren cinsel terapilerin uygulanması sorunların çözümü için yeterli olacaktır.

Cinsel yaşam erkek ve kadın arasında birleşme olarak nitelendirilen ve sağlıklı bir evlilik ve ilişkinin olmazsa olmazı olarak nitelendirilen bir eylemdir. Cinsel yaşamda meydana gelebilecek sarsıntılar ilişkilerin tamamına olumsuz yönde etki göstermektedir ve eşler arasında bir çok problemin temelini atmaktadır. Cinsel isteksizliğin nedenleri bazen ciddi problemlere bağlı olarak görülebilmekle birlikte bazı durumlarda ise çok basit şefkat eksikliklerinden bile kaynaklanıyor olabilir.

Aşağıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz cinsel isteksizliğin nedenleri ve tedavisi ile ilgili detaylara birlikte bakalım;

Kadınlarda Görülen Cinsel İstek Bozuklukları

* İstek Bozuklukları : Cinsel Tiksinme, Hipoaktif Cinsel İstek Bozuklukları

* Cinsel Uyarılma Bozuklukları

* Orgazm Yaşama Bozuklukları

* Ağrılı Cinsellik ve Cinsel Ağrı Sorunları : Vajinismus, Ağrılı Cinsel İlişki Disparoni

Cinsel İstek Cinsel Arzu Nedir?

Cinsel istek yani karşı cinsi cinsel anlamda arzulama duygusu cinsel partneri ile ilişkiye girme isteğidir. İlişki ile bedenin sağlığı açısından sağlıklı cinsel istek ve ilişkinin önemi çok büyüktür.

Cinsel istek tanımı içerisinde sadece bir partnerle yaşanan cinsel ilişkiler değil, aynı zamanda erotik içerikli resim, video veya diğer materyaller karşısında uyarılma veya cinsel içerikli rüyalar ile fanteziler yer almaktadır.

Cinsel arzular bir çok farklı nedene bağlı olarak uyarılabilmektedir. Özellikle dokunma, koklama, görsel, işitsel yani duyusal anlamda dışarıdan gelen her türlü müdahale cinsel dürtüler üzerinde uyarıcı dürtüler göstermektedir.

Cinsel İsteksizlik Cinsel Soğukluk Nedir?

Cinsel uyarıların cinsel isteği uyaracak düzeyde olduğu halde kadın veya erkek fark etmeksizin cinsel istek duyulmaması durumuna cinsel isteksizlik denilmektedir. Cinsel anlamda isteksizlik yaşanmasının halk arasındaki kadınlarda görülme durumuna ‘frijit’ adı verilmektedir. Bununla birlikte ‘frijidite’ veya cinsel soğukluk olarak da adlandırılmaktadır.

Cinsel isteksizlik belirtileri özellikle cinsel duyuların azalması veya fantezilerin ve diğer uyarısı faktörlerin cinsel isteği uyarmaması durumudur.

Cinsel İsteksizlik Türleri Nelerdir?

Premier Cinsel İsteksizlik Durumu: Bazı durumlarda cinsel isteksizlik sorunu daha sonradan ortaya çıkan bir durum olmamakla birlikte bazen ise ergenlik döneminden itibaren görülen bir durumdur.

Sekonder Cinsel İsteksizlik Durumu: Bu durum cinsel isteksizlik problemi daha önceden bulunmayan bireylerde görülen bir durum olmakla birlikte pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebilen bir durumdur. Özellikle aşırı stres, yoğun iş hayatı veya yaşadığımız olumsuz olaylardan dolayı görülebilmektedir. Bu durum sürekli olarak devam eden bir durum olmamakla birlikte geçici olarak görülmektedir.

Cinsel İsteksizlik Görülme İhtimali Nedir?

Genellikle kadınlarda çok sık görülen bir durum olan kadınlarda cinsel isteksizlik genellikle kadınların ortalama olarak % 20’lik bölümünde görülmektedir. Kadınlarda geçici olarak görülen cinsel isteksizlik tüm kadınların neredeyse yarısında hayatının bir döneminde görülen bir durumdur.

Cinsel isteksizlik oranı yaş ilerledikçe artan bir durum olmakla birlikte genellikle 18 – 25 yaşları arasında daha az görülmekle birlikte bu yaşlardan sonra kademeli olarak artarak devam eden bir durumdur.

Cinsel İsteksizlik Neye Göre Değişim Gösterir?

Cinsel isteksizlik bir çok farklı nedene bağlı olarak görülebilir demiştik, bunun yanı sıra psikolojik faktörlerden farklı olarak hormonlarda meydana gelebilecek bir takım değişikliklerin de isteksizliğe neden olabileceğini belirtelim. Buna ek olarak bir anda aşırı kilo alınması ve bu gibi fiziksel değişimler nedeniyle de cinsel isteksizlik görülmesi söz konusu olacaktır.

Cinsel İsteğin Değişime Uğrayacağı Psikolojik Durumlar:

* Kişinin özgüveni

* Biyolojik içgüdüler

* Uygun cinsel partnerin bulunması veya bulunamaması

* Daha önceden yaşanmış olan cinsel deneyimler

* Cinsel ilişki yaşanan bireyle cinsellik dışındaki ilişkiler

* Evlilikte yaşanan ilişki bozuklukları bir brine öfkeli olan bireylerde cinsel isteğin öfke geçene kadar devam etmesi mümkün değildir.

* Gizli eşcinsellik problemleri

* Daha önceden yaşanmış olan tecavüz, taciz veya ensest ilişkilere ait anılar

* Bunun yanı sıra toplum içerisinde aşırı dindar olarak yaşamlarını sürdüren kesimlerde haz cinsel ilişkilerde uygulanan pozisyonlar ve yöntemlerin günah olarak algılanması sonucu bir süre sonra suçluluk duygusuna bağlı olarak cinsel isteksizlikler görülebilmektedir.

Yukarıda bulunan faktörler erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteksizlik durumuna karşı değişken faktörlerdir. Toplum üzerinde gerçekleştirilen araştırmalara göre cinsel isteksizliklerin ortalama olarak % 98’lik bölümü psikolojik faktörlere göre değişim gösterirken, % 1 veya 2’lik bölüm ise fiziksel faktörlere göre değişim göstermektedir.

Cinsel İsteğin Değişime Uğrayacağı Fiziksel Durumlar

* Belirli bir yaşın üzerinde menopoz ile karşı karşıya kalan kadınlarda cinsel isteksizlik görülür.

* Antidepresan haplar, doğum kontrol hapları ve içeriğinde kortizon bulunan ilaçları kullananlarda olabilir. Burada psikolojik faktörler arasında gösterilen depresyon gibi nedenlerle görülen cinsel isteksizliklerde tedaviye devam ederken kullanılan ilaçların da cinsel isteği azalttığı tespit edilmiştir. Bu durumda depresyona girdikten sonra tedavi süreci tamamlanana kadar cinsel istek azalması görülmesi normal olarak düşünülmektedir.

* Kalp, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri

* Aşırı alkol tüketimi

* Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar

* Hipotriodi yani tiroid hastalığı

* Hormonlarda meydana gelen değişimler

* Kadın hastalıkları sonucu rahimin alınması

* Parkinson, Skleroz gibi nörolojik problemler

* Ağrılı cinsel ilişkilerin yaşanması: Bunlar genellikle rahimde bulunan problemlere bağlı olarak görülmektedir ve özellikle rahimde bulunan şekil bozuklukları, rahimin ters olması ve rahimde oluşabilecek iltihaplanmalara bağlı olarak görülmektedir. Buna ek olarak vajinanın olması gerektiğinden daha küçük olmasının yanı sıra vajinal kuruluğun da cinsel isteksizlik belirtisi olduğu unutulmamalıdır.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel isteksizlik tedavisi sadece doktor kontrolünde gerçekleştirilen bir tedavi olmakla birlikte tedaviye başlanmadan önce jinekolog muayenesi ve değerlendirmesi çok önemlidir. Bu incelemede kadının fiziksel olarak cinsel isteksizliğe neden olabilecek bir neden olup olmadığı incelenmektedir. Özellikle ağrılı cinsel ilişkilere neden olabilecek faktörler, kronik rahatsızlıklar veya kullanılan düzenli ilaçların bu probleme yol açıp açamayacağı incelenmektedir. Genellikle % 99 oranında psikolojik nedenlere bağlı olan cinsel isteksizlik sorunu, % 1 olarak saymış olduğumuz bu fiziksel nedenlere bağlı olarak görülmektedir.

Fiziksel incelemeler sonucu her hangi bir probleme rastlanmazsa cinsel isteksizlik tedavisi için psikolojik incelemelerin gerçekleştirilmesi söz konusu olur ve cinsel terapi ile tedavi yöntemleri uygulanır.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi Süreci

1. Psikolojik Tedavi Süreci

Cinsel isteksizliğe karşı psikolojik tedavi sürecinde rahatsızlık ile karşı karşıya kalan bireyin aile öyküsü, geçmişi ve kişisel psikolojik durumu üzerinde incelemeler gerçekleştirilir. Burada tedavinin başarıya ulaşabilmesi durumu cinsel terapistin tecrübeleri ile doğru orantılı bir durumdur. Tedavi sürecinde bilinç altında bulunan ve cinsel isteksizliği tetikleyen faktörün ortaya çıkarılması sağlanır. Tedavinin devam eden sürecinde ise hastanın cinsel kimliğinin yeniden kazandırılması sağlanır. Problemin kaynağı aile veya partner ile ilgili olarak ortaya çıkacak olursa partner veya aile ile birlikte terapi yapılması uygun görülebilir.

Cinsel isteksizlik tedavisi başarıya ulaşması için özellikle terapistin bilgi birikimi ve tecrübeleri en önemli belirleyici faktördür.

2. Davranışsal Terapi

Bu aşamada isteksizlik görülen bireylerin kendi vücutlarını tanımaları çok önemlidir. Bu nedenle çeşitli uyarılmalara bağlı olarak tedavi sürecinin şekillendirilmesi söz konusu olur.

Burada erkeğin cinsel sorunları da incelenebilir, özellikle sertleşme sorunları, orgazm problemleri veya erkeklerin tecrübe eksiklikleri araştırılarak problemin bunlara bağlı olup olmadığı araştırılır.

Burada vücutta bulunan uyarılmalara veya partnerin cinsel performansına bağlı eksiklikler bulunuyor ise bunların bulunması ve tedavi edilmesi söz konusu olur.

Davranışsal terapide kadınlarda uyarıcı noktalar jinekolog tarafından eşlere belirtilir, özellikle meme uçları, kulak arkaları, klitoral bölge, bacaklar, kalça ve boyun gibi bölgelerin nasıl uyarılacağı gösterilir.

Buna ek olarak vajinanın daha duyarlı hale getirilmesi için çatı kasları ile ilgili egzersizlerin uygulanması gerçekleştirilir. Genellikle bu aşamada cinsel terapist hasalara ev ödevleri verir ve bunların uygulanmasını ister, aşama aşama ilerleyen bu yöntemlere bağlı olarak ortalama 10 – 12 seans aralığında tedavi süreci tamamlanır.

Cinsel isteksizlik tedavisinde terapistler özellikle;

* Masaj uygulamaları

* Cinsel birleşme teknikleri

* Uyarıcı cinsel pozisyonlar

* Masturbasyon teknikleri konularını hastalarına detayları ile anlatırlar. Bu noktada doktorunuz tarafından çeşitli cinsel objelerin kullanılması, pornografik yayınların izletilmesi veya bazı maketlerin kullanılması mümkündür.

Kadınlarda Cinsel Tiksinti Bozukluğu

Kadınlar cinsel açıdan partnerleri ile bir bağ kuramadıklarında cinsel problemler ortaya çıkmaktadır. Partnerlerine olan isteksizlik genel anlamda psikolojik problemlere yol açmaktadır. Genellikle bu tür problemlerde partnerden iğrenme, korkma ve kaygılı yaklaşımlar cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerindendir.

Bazı durumlarda partnere karşı her hangi bir iğrenme olmasa bile sadece cinselliğe karşı tiksinti problemleri ortaya çıkabilmektedir. Bu durum özellikle gençlik dönemlerinde çeşitli cinsel travmalara maruz kalan kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Özellikle tecavüz ve çocuk istismarı gibi durumlarda cinsel tiksinti bozuklukları görülebilmektedir.

Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozuklukları

Kadınlarda cinsel isteksizliğin ikinci aşamasında cinsel uyarılmaya karşı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır, burada vajinanın ve hassas noktaların uyarılması ile pelvis bölgesine daha fazla kan akışının sağlanması sonucu, uyarılmanın yani zevkin artması söz konusu olur.

Kadınlarda görülen cinsel uyarılma bozukluklarında kayganlaşmanın oluşması da söz konusu olmaz ve buna bağlı olarak cinsel ilişkiden zevk alınamaması durumu söz konusu olur. Genellikle kadınların ortalama olarak % 33’lük bölümünde bu durumun görüldüğü saptanmıştır. Kadının yaşamında belirli bir dönemde bu problemin ortaya çıkabilmesi mümkünken bazı kadınlarda ise doğuştan görülebilmektedir.

* Kadınlarda görülen uyarılma bozuklukları bazı durumlarda şeker hastalarında, sigara kullanan anne adaylarında, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulunması durumunda söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak görülen sinir hasarları kadın ve erkeklerde cinsel uyarılma durumlarını olumsuz şekilde tetiklemektedir.

* Yeni doğum yapmış emziren kadınlarda vajinal ıslanma seviyesinde azalma görülmektedir.

* Buna ek olarak ilerleyen yaşlarda görülen menopoz döneminde de ostrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vajinal uyarılmada azalma söz konusu olabilir.

* Buna ek olarak kullanılan bazı depresyon ilaçları ile kullanılan düzenli ilaçların da kadınlarda cinsel isteksizlik durumuna yol açtığı biliniyor. Bu nedenle cinsel isteksizlik şikayeti ile doktora başvuru gerçekleştirdiğinizde kesinlikle kullandığınız düzenli ilaçların olup olmadığı sorulmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak cinsel organa kan akışını hızlandıran bazı ürünler incelendiğinde özellikle çeşitli maddeler ve ilaçlar üzerinde incelemeler gerçekleştirilmektedir ancak her hangi bir ürün onaylanarak piyasaya sunulmamıştır, ancak araştırmalar devam etmektedir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizliğe İyi Gelen Diğer Yöntemler

Cinsel İstek Arttırıcı İlaçlar

Doktorunuza bu şikayet ile başvurduğunuzda birden çok tedavi yöntemi denenmektedir ve bunun üzerine doktorunuzun kontrolü üzerine cinsel dürtüleri arttırıcı ilaçları da kullanabilirsiniz. Bu ilaçları incelediğimizde levitra, viagra ve cialis gibi ilaçlar sayılabilmektedir.

Bunun üzerine kadınlarda cinsel istek arttırıcı ilaçlar üzerinde araştırmalar devam etmektedir.

Cinsel Uyarıcı Hormonlar

Erkekler ve kadınlarda ortak olarak testesteron hormonu cinsel istek oranını belirleyici hormondur. Özellikle bu hormonun azaltılması veya arttırılması durumuna bağlı olarak cinsel isteğin de arttırılması mümkündür.

Ancak bu tedavinin kesinlikle doktor kontrolünde olması gerekmektedir, aksi taktirde testesteron hormonuna bağlı olarak kalp hastalıkları, karaciğer hasarları gibi istenmeyen durumların görülmesi ihtimali artış göstermektedir.

Cinsel problemlerin altında yatan bir diğer faktör ise çeşitli hastalıklara bağlı olarak görülebilecek olan hormon tedavileridir. Cinsel isteksizlik sorunu tedavisi ile ilgili hormon tedavileri uygulanması mümkündür.

Cinsel Uyarıcı Film ve Dergi Gibi Uyarıcılar

Bunun haricinde erotik videolar ve eğitim amaçlı olarak çekilmiş olan cinsel eğitimlerin yer aldığı yayınların da tedavi sürecinde kullanılabilmektedir. Buna ek olarak cinsel tiksinti bozukluğu görülen bireylerin haricinde herkeste erotik videolar etkili olmaktadır.

Cinsel İstek Arttırıcı Yiyecekler Besinler

Erkekler ve kadınlar üzerinde bazı besinlerin afrodizyak etkisi yarattığını belirtelim. Özellikle tüm deniz ürünleri, mevsim sebzeleri, mevsim meyveleri, baharatlar, kuru yemişler ve gigseng içerikli bazı çaylar, cinsel istek arttırıcı etkiler göstermektedir.

Yukarıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz cinsel isteksizliğin nedenleri ve tedavisi ile ilgili konuya eklemek istediğiniz her türlü soru görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

ankara escort ankara escort ankara escort ataşehir escort istanbul escort ataşehir escort beylikdz escort ankara escort