Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Bitkisel Kür

yorumsuz
2.211 views

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Bitkisel Kür

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Bitkisel Kür

Cilt kuruluğu sorunu hayat kalitemizi doğrudan etkileyen bir durum olmakla birlikte, doğru şekilde cildimizi nemlendirerek cilt kuruluğunu önlemek mümkün hale geliyor. Özellikle doğal yöntemlerle cilt kuruluğunu önlemek için hazırlayacağınız bitkisel kürlerin düzenli kullanımı, cilt yapısını kısa süre içerisinde çok daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşturuyor.

Kuru cilt yapısı cildin çok daha hızlı şekilde kırışmasına neden olabileceği gibi, çok daha ileri dereceli kuruluklarda ise cilt yüzeyinde çatlamalar ve yaraların görülmesi mümkün. Bu durumun önüne geçebilmek için alınabilecek önlemleri aşağıda anlatacağız, ancak cilt kurumasını önlemek için en önemli faktör cildin doğru şekilde nemlendirilmesidir bunu unutmayalım.

Tarifleri ile birlikte cilt kuruluğunu önlemek için bitkisel kürler ve diğer yöntemlere birlikte bakalım;

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Bitkisel Kürler

Aynı Safa Bitkisi

Bitkinin içeriğinde çok zengin yağlar bulunmakla birlikte cilt kuruluğunu önlemek için bitkinin çiçeğinin taç yaprakları kullanılıyor.

Taç yaprakları toplandıktan sonra ezilerek hamur haline getirilir ve cilde sürüldükten sonra kuruyana kadar beklenir ve bol ılık su ile durulayarak arındırılır.

Cildin nemlendirilmesi için düzenli olarak kullanılmasında fayda var. Düzenli uygulamada cildin çok daha canlı görünmesini sağlamakla birlikte parlak bir görünüm sağlar.

Papatya

1. Yöntem

Cilt kuruluğunu önleyen bitkiler içerisinde papatyanın da çok etkili bir silah olduğunu belirtelim. Cildi nemlendirici özellikleri ile bilinen papatya, kuru ciltleri nemlendirmek için doğal olarak kullanılan bir yöntemdir. Buna ek olarak cilt alerjileri için de etkili şekilde uygulanır.

Papatyaları topladıktan sonra suda kaynatıyoruz ve süzdürdükten sonra banyo yaparken 1 litre kadar suyu banyo suyumuza karıştırıyoruz. Hazırladığımız su ile düzenli olarak yıkandığımızda cildimiz tazelenmekle birlikte kırışıklıklar giderilerek daha esnek bir cilt yapısı oluşur.

2. Yöntem

Papatya ile hazırlanan bir diğer yöntem ise tamamı ile olgunlaşmış olan paatyaları elimizle ezerek hamur haline getiriyoruz ve elde etmiş olduğumuz hamuru cildimize sürerek masaj yaparak uyguluyoruz.

A vitamini açısından zengin olan papatyanın cilt üzerinde her hangi bir olumsuz yan etkisi bulunmamaktadır.

Aloe Vera

Aloe Vera genellikle saç bakımı için kullanılan bir yağ olmakla birlikte cilt bakımı için de çok faydalı ve etkilidir. Nemlendirici etkileri fazlasıyla bulunmaktadır, cilt kuruluğunu önlemek için düzenli uygulanması yeterli olacaktır.

Gece yatmadan önce uygulanması en faydalı şekilde etkilerini göstermesini sağlayacaktır. Dilerseniz Aloe vera jelini veya aloe vera suyunu kullanabilirsiniz, etkileri aynı olacaktır.

Balı Muz Karışımı

1 adet muzu eziyoruz ve içerisine 1 çorba kaşığı kadar bal ilave ederek çok iyi şekilde karıştırıyoruz. Karışımı cildimize masaj yaparak uyguluyoruz, cildimize uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 15 – 20 dakika kadar beklettikten sonra bol su ile dudulayarak arındırıyoruz.

Cildin yumuşamasına, pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. 1 Hafta boyunca her gün uygulanacak olursa maksimum faydaları gözle görğlecektir, daha fazla kullanılması önerilmez. Her ay sadece 1 hafta kullanılması yeterlidir.

Hardal Yağı, Zerdeçal Tozu, Arpa Unu

Hardal yağı, zerdeçal tozu ve arpa ununu eşit miktarlarda çok iyi şekilde karıştırıyoruz ve parmak uçlarımız ile cildimize masaj yaparak uyguluyoruz. Karışımı yarım saat kadar cildimizde bekleterek cildin emmesini sağlıyoruz.

İyice kuruduğunda ılık su ile arındırarak duruluyoruz.

Sandal Ağacı Yağı

Sandal ağacı ile gece yatmadan cildinize masaj uyguladığınızda cilt kuruluğunu önlemek için en faydalı yöntemlerden birini uygulamış olacaksınız. Sandal ağacı yağı özellikle ciltte oluşan ölü hücrelerin ve derilerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Daha etkili sonuçlar elde etmek için sandal ağacı yağı içerisine gül suyu da ekleyebilirsiniz.

Salatalık, Domates

Salatalık ve domates dilimlerini cildinize yerleştirerek bu şekilde beklettiğinizde, doğal yollarla cildi nemlendirmek mümkün. Haftada 3 gün salatalık dilimleri veya domates dilimlerini cildinize dizerek beklettiğinizde olumlu sonuçlarını göreceksiniz.

Neem Yaprakları

Bu yaralar yoğun şekilde anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Uygulanışı için neem yapraklarını havanda döverek hamur haline getiriyoruz ve elde etmiş olduğumuz hamuru cildimize masaj yaparak uyguluyoruz.

Kuru cilde bağlı olarak ciltte oluşabilecek yaraları geçireceği gibi, cildin çok iyi şekilde nemlenmesini de sağlar.

Rezene Tohumu, Kimyon ve Kişniş

Malzemeleri eşit şekilde karıştırıyoruz ve bir miktar suyun içerisinde kaynatarak süzdürüyoruz. Hazırlamış olduğumuz sıvı karışımı cildimize sürerek uyguluyoruz.

Cilt üzerinde olumlu etkiler göstermektedir, özellikle ölü hücrelerin yok edilerek ciltten atılmasına yardımcı olmakla birlikte kuru ciltleri nemlendirir, fazla yağlı ciltlerin de nem dengesini sağlar.

Gözenekleri açarak siyah noktaların ve sivilcelerin oluşmasına da engel olur.

Cilt Kurulupunu Önlemek İçin Doğal Maskeler

Yoğurtlu, Ballı, Muzlu Kuru Cilt Maskesi

Malzemeler:

* 1 Tatlı kaşığı yoğurt

* 3 Çay kaşığı bal

* 1 Adet muz

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Muzu ezdikten sonra içerisine diğer malzemelerii de ekledikten sonra çok iyi şekilde karıştırarak kremsi bir kıvam elde ediyoruz. Uygulanışı için ise parmak uçlarımızla tüm yüzümüze sürüyoruz ve yaklaşık olarak 20 – 25 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra bol su ile durulayarak arındırıyoruz.

Bu maske sayesinde cildimiz için ihtiyacımız olan potasyum, kalsiyum, demir ve C vitamini elde etmiş olacağız. Buna ek olarak antioksidan açısından da zengindir. Kızarıklık ve yaralar gibi cilt şikayetlerini azaltmakla birlikte cildi en iyi şekilde nemlendirir.

Cilt kuruluğunu önlemek için haftada ortalama olarak 1 kez uygulanması gerekmektedir.

Yumurta Akı ve Bal Maskesi

Malzemeler:

* 1 Adet yumurtanın akı

* 1 Çorba kaşığı bal

* 1 Çay kaşığı un

* 1 Çay kaşığı gliserin

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Saymış olduğumuz malzemeleri çok iyi şekilde karıştırdıktan sonra gözlerimizin çevresi hariç olmak üzere boynumuz dahil tüm yüzümüze sürüyoruz. Ortalama olarak 10 – 15 dakika kadar cildimizde beklettikten sonra ılık su ile arındırarak temizliyoruz.

Düzenli uygulamasında cilt kuruluğunu önleyici etkiler gösterdiği gibi cildin gerginleşmesini sağlamakla birlikte nemlenmesini de sağlar. Cilt üzerinde oluşan iltihaplanmaların önlenmesini sağlar.

Bu maskemizi de haftada 1 kez uygulamak uygun olacaktır.

Elmalı Yulaf ve Bal Maskesi

Malzemeler:

* 2 Tatlı kaşığı bal

* 1 Adet elma

* 2 Tatlı kaşığı yoğurt

* 2 Çorba kaşığı yulaf (Pişmemiş)

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Yüzümüzü güzelce temizledikten sonra yukarıda yer alan malzemeleri de karıştırıyoruz ve yüzümüze sürerek dağıtıyoruz. Maskemizi 15 – 20 dakika kadar cildimizde beklettikten sonra ılık su ile temizleyerek cildimizden arındırıyoruz.

Cilt kuruluğunu önleyen maske bunun yanı sıra cildimizin kalojen üretimini de tetikleyerek yumuşaklık sağlar. Sivilcelere karşı onarıcı etkiler göstermekle birlikte bu maskemizin de haftalık uygulaması uygun olacaktır.

Yumurta Sarısı, Bal Maskesi

Malzemeler:

* 1 Çorba kaşığı zeytinyağı

* 1 Çorba kaşığı bal

* 1 Adet yumurta sarısı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Malzemelerin tamamını çok iyi şekilde karıştırıyoruz ve boynumuz ile birlikte yüzümüzün tamamına uyguladıktan sonra ortalama olarak 10 dakika kadar bekleterek cildimizden arındırarak duruluyoruz.

Bu maskemizi 3 günde 1 kez uygulayarak cildinizi besleyerek tazeleyebilirsiniz.

Bal Kaymak Maskesi

Malzemeler:

* 1 Çay kaşığı bal

* 1 Çay kaşığı kaymak

* 2 Damla portakal yağı

* Bir miktar süt

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Sütü ayırıyoruz ve diğer malzemelerin tamamını çok iyi şekilde karıştırıyoruz. Ardından cildimizi bir tonik ile temizledikten sonra süt hariç karıştırdığımız malzemelerimizi cildimize uyguluyoruz ve ortalama olarak 15 dakika kadar beklettikten sonra ayırdığımız süt ile cildimizi temizliyoruz.

Süt ile cildimizi temizledikten sonra hemen su ile durulamayın, yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekledikten sonra cildimizi arındırıyoruz.

Cilt kuruluğunu önlemek için en ideal maskelerden bir tanesidir ve cildin nem dengesini sağlar. Haftada 1 kez uygulandığında maksimum şekilde faydalarını göreceksiniz.

Zeytinyağı, Badem Yağı Maskesi

Malzemeler:

* 2 Çorba kaşığı haşlanmış kabak

* 1 Çorba kaşığı zeytinyağı

* 1 Tatlı kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Kabağımızı suda haşladıktan sonra iyice eziyoruz ve içerisinden 2 çorba kaşığı kadar alarak bir kaba ayırıyıruz. Ardından içerisine 1 tatlı kaşığı badem yağı ile 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı ekleyerek karıştırıyoruz.

Hazırladığımız karışımı cildimize sürerek uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile arındırarak duruluyoruz.

Bu maskemiz cilt kuruluğunu önlemek dışında ciltte oluşan yaşlanma etkilerinin de azalmasına yardımcı olmaktadır. Cildin nem yetersizliğinden dolayı oluşan kırışıklık ve çizgilerin büyük ölçüde azalmasına yardımcı olan bir maskedir.

Elma Maskesi

Malzemeler:

* 1 Adet elma

* 1 Çorba kaşığı krema

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Elmamızı soyduktan sonra rendeliyoruz ve içerisine kremayı da ilave ederek dekolte bölgesi dahil olmakla birlikte boyun ve yüzümüze uyguluyoruz. Bu şekilde 10 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile temizleyerek cildimizden arındırıyoruz.

Bu maske sayesinde kısa sürece cildinizin parladığını ve nemlendiğini göreceksiniz. Haftada 2 kez uygulayarak maksimum şekilde fayda elde edebilirsiniz.

Bal, Süt, Yulaf Maskesi

Malzemeler:

* 1 Çay kaşığı bal

* 1 Su bardağı süt

* 2 Çorba kaşığı yulaf içi

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Sütü ocağa alarak içerisine yulaf içini de ilave ettikten sonra kaynatıyoruz. Daha sonra içerisine balı da ekleyerek karıştırıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Oda sıcaklığında ılıklaştığında boyun ve yüz bölgenize sürdükten sonra yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekleterek ılık suyla arındırarak temizliyoruz.

Yoğun etkileri olan kaliteli bir maskedir ve haftada 1 kez uygulanması yeterli olacaktır.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz cilt kuruluğunu önlemek için bitkisel kür ve uygulamalar ile ilgili konuya eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

ankara escort ankara escort ankara escort ataşehir escort istanbul escort ataşehir escort beylikdz escort ankara escort