Ağrılı Cinsel İlişki Neden Olur?

yorumsuz
3.812 views

Ağrılı Cinsel İlişki Neden Olur?

Ağrılı Cinsel İlişki Neden Olur?

Ağrılı cinsel ilişki bir çok farklı nedene bağlı olarak görülebilmekle birlikte bu durum ile karşı karşıya kalan kadınlar hem ilişkilerinde hem de sosyal yaşamlarında problemler yaşarlar. Ağrılı cinsel ilişki yani disparoni sıradan problemlere bağlı olarak görülebilmekle birlikte, daha ciddi hastalıkların belirtisi olarak da görülebilmektedir.

Bu durum çiftler arasında iletişim bozukluklarına neden olabileceği gibi ağrının sebebi cinsel ilişkiler mi yoksa bir başka sebepten dolayı mı ağrı görülüyor bunun tespit edilmesi için bir doktordan yardım alınmasında fayda var.

Sizlerden gelen sorular ışığında, Ağrılı cinsel ilişki neden olur vajinanın hangi bölgelerinde ağrılar oluşur gibi sorularınızın cevabı ise; Genellikle yanma, basınç ağrılarının kasıklarda, klitoriste, vajinanın iç veya dış dudak bölgelerinde görüldüğü biliniyor. Buna ek olarak bazı kadınlarda çok ileri derecede ağrı görülmekle birlikte vajinanın yırtılması hissi de oluşabilmekte.

Uzman doktorlara danışarak detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz ağrılı cinsel ilişki neden olur? Nasıl tedavi edilir tüm detaylarıyla birlikte bakalım;

* * * Cinsel ilişkide ağrı nedenlerinden önce vajinanın yapısal olarak tanınmasında fayda var, vücudun içerisinden dışına doğru ilerleyen bir yol olarak tanımlanabilen vajinanın dış kısmına vulva adı verilmektedir, daha sonra içeriye doğru devam etmektedir, vajinaya yukarıdan çıkıntı yapan rahim ağzı dışarı ile bağlantıyı sağlar. Buna ek olarak vajina giriş bölgesinde ise küçük ve büyük dudaklar bulunmaktadır, klitoris ise bu dudakların üst kısmında yer almaktadır.

Ağrılı Cinsel İlişki Neden Olur?

Cinsel ilişkilerde ağrı yaşanması durumuna disparoni adı verilmektedir ve genellikle fiziksel nedenlere bağlı olarak görülmekle birlikte psikolojik nedenlere bağlı olarak görülmemektedir.

Ağrılı Cinsel İlişki Nedenleri:

Fiziksel Nedenler:

– Genital uçuk problemi

– Rahimde veya vajinal bölgede gelişen çeşitli enfeksiyonlar

– Yumurtalıklarda gelişebilecek tümörler veya kitleler

– Bazı kadınlarda doğuştan olabilecek vajinanın farklı cisimlere karşı alerjik reaksiyon göstermesi

– İç genital organlarda görülen yapışıklıklar

– Kadınların menopoz dönemlerinde vajinalarında oluşan kuruluklar

– Bazılarında ise kızlık zarı yapısal olarak sertlik göstermektedir

Ağrılı cinsel ilişki sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülebilmekle birlikte bunun en önemli fiziksel sebebi ise üretra enfeksiyonu olarak biliniyor.

Psikolojik Nedenler:

– Cinsellik öncesi yeteri kadar ön sevişme yapılmaması

– Henüz ilişki için hazır olmadan ilişkiye başlanması genital bölgenin tahriş olmasına ve ağrılı cinsel ilişkiye neden olabiliyor.

Vajinanın Ağrısız Cinsel İlişki İçin Olması Gereken Durum:

Kadınlar cinsel ilişki sırasında dört farklı evreyi üst üste yaşamaktadır ve buna bağlı olarak istek, uyarılma, orgazm ve çözülme aşamalarını sağlıklı bir şekilde yaşayarak orgazm yaşarlar. Bu aşamalardan her hangi birinde aksama meydana gelecek olursa ağrılı cinsel ilişki görülme durumu yüksektir.

Olması gereken 4 Evre:

* İstek: cinsellik öncesi yaşanabilecek bir ilişkiye duyulan özlem ve arzu

* Uyarılma: Vücutta görülen cinsel isteği ifade eden değişimler ile ıslanmalar ve cinsel organ büyümeleri ile kas gevşemeleri.

* Orgazm: Güçlü bir zevk yaşanması ile vajinada bulunan kasların kasılması yaşanır, özellikle klitoris üzerinden orgazm güçlü bir şekilde hissedilir.

* Çözülme: İlişkinin hemen sonrasında vajinanın rahatlaması ve eski haline dönmesidir.

* * * Özellikle ağrılı cinsel ilişki yaşanmaması için uyarılma evresi çok önemlidir ve bazı durumlarda yeterli oranda uyarılmamaya bağlı olarak görülen vajina kuruluğu ağrılı cinsellik nedenleri arasında önemli yer tutar.

Ağrılı Cinsel İlişki Tanısı Nasıl Konulur?

Kadınlarda genellikle cinsellik ile ilk tanışıldığı dönemlerde bu tür sancılı cinsel ilişki problemlerini görülebildiğini görmekteyiz, bu durum genellikle penisin vajinaya girişi sırasında meydana gelen gerilmelere bağlı olarak görülebilmekle birlikte, bazı durumlarda ise psikolojik olarak penisin girişinden duyulan endişe ve korkulara bağlı olarak da görülebilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz durum normal olarak kabul edilmekle birlikte ağrılı cinsel ilişkiler 6 aydan daha uzun süredir devam ediyorsa ve cinsel birleşmeler sırasında önüne geçilemeyen ağrılar ile cinsel yaşam olumsuz yönde etkileniyorsa problemin disparoni probleminden bahsediliyor olabilir.

Ağrılı Cinsel İlişki Çeşitleri Nelerdir?

Cinsel ilişki sırasında ağrı genel olarak vajinada ve kasıklarda meydana gelmekle birlikte disparoni görülen kadınlarda genellikle ağrı yaşanacağı endişesi ile korku duyarak kasık bölgesinin sıkılması ile daha çok hassaslaşmasına neden olabiliyorlar. Genellikle disparoni görülen kadınlar ağrılı cinsel ilişkiler nedeniyle ilişkiye girmekten kaçınabiliyor. Özellikle endişe ve korkular cinsel ilişkiye girmeden önce vajina kaslarını tetikleyebiliyor, bu durumda vajina girişi kilitleniyor ve ilişki mümkün olmuyor.

Genellikle iki farklı türünden söz etmek mümkün, buna göre psikolojik nedenler ile fiziksel nedenler cinsel ilişkiye girilmesine engel teşkil edebiliyor. Disparoni iki farklı şekilde görülebilen bir durum olmakla birlikte bunlar yüzeysel ve derin disparoni olarak adlandırılıyor.

Ağrılı cinsel ilişki derin disparoni şeklinde görülüyorsa penis ile vajina birleştiğinde ağrıların yaşanması söz konusu olmakta, bu ağrılar özellikle karın bölgesinde görülmektedir. Derin disparoni özellikle bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilmekle birlikte alt karın bölgesi, tüpler, yumurtalık hastalıkları derin disparoni oluşmasına sebep olabiliyor.

Yüzeyse disparoni ise vajina içerisinde görülen ağrı ile vajina girişinde bulunan ağrıları ifade ediyor. Genellikle cinsel anlamda işlevsellik aşamasından sonra yüzeysel disparoni görüldüğünü söyleyebiliriz.

Cinsel ilişkide Vulva Ağrısı

Vulva ağısı bazen görülebilmekle birlikte dıştan el ile bastırılması bile ağrıyı tetiklemektedir, bu durumu giderebilmek ve ağrıyı ikinci plana atabilmek için kayganlaştırıcı jel ile çeşitli sprey ve sabunlar kullanılabilir.

Vajina Kuruluğuna Bağlı Cinsel Ağrı

Vajina bazı durumlarda tahriş olmaya bağlı olarak ağrı belirtisi göstermektedir ve bu durum vajinanın yeterli oranda ıslanmaması sonucu görülmektedir. Bu durum cinsellik öncesi uyarılmanın yeterli oranda olmamasına bağlı olarak görülebilmekle birlikte bir takım rahatsızlıklar sonucunda da görülebilmektedir.

Sık Görülen Dönemler:

– Hamilelik dönemi

– Lohusa dönemi, emzirme dönemi boyunca

– Menopoz ve sonrasındaki dönem

– Cinsel ilişki öncesi uyarılma eksiklikleri

– Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar

* * * : Vajina kuruluğu yaşıyorsanız bunun için özel olarak hazırlanmış olan kremler veya jellerin kullanılması problemi ortadan kaldırmakla birlikte, doğal sabunların kullanılmasında da bir sakınca yoktur.

Vajinismus Nedir? Ağrılı Cinsel İlişkiye Neden Olur mu?

Vajinismus başlı başına bir ansiklopedik bilgi aktarılabilecek bir cinsel rahatsızlıktır ve vajina girişinde yer alan kasların spazmı olarak adlandırılır. Özellikle penisin vajinaya girmeye başladığı ilk anlarda acı yüksek olur.

Genellikle bakire kadınların ilk kez ilişki denemelerinde ortaya çıkar ve bu durum tüm ilişkilerde görülmeye devam eder. Ancak bakire kadınların pelvik muayene olma durumu meydana geldiğinde de vajinismus hissedilen ağrı ile kendini gösterebilir.

Sık Görülen Vajinismus Nedenleri:

– Vajinada görülen her hangi bir ameliyat izi, doğum ve yaralanmalar

– İlişki sırasında yaşanan eşitli tahrişler, sperm öldürücü sprey ve kremler

– Duş alırken kullanılan bazı kimyasal içerikli ürünler ile vajinanın tahriş olması

– Vajinada görülebilecek çeşitli bakteri ve hastalıklar ile enfeksiyonlar

* * * Vajinismus genellikle evli olmayan kadınlarda hamile kalma korkusu ile bile başlayabilen bir rahatsızlık olmakla birlikte bazı durumlarda tecavüz gibi istenmeyen cinselliklerin travması olarak da görülebilir.

Özellikle vajinismus tedavisinde psikolojik nedenlerle görülen durumlarda cinsel terapistler eşliğinde eşiniz ile birlikte tedavi sürecine katılmanız istenebilmektedir.

Vajina İltihabı Vajinit

Vajinit ise bir diğer ağrılı cinsel ilişki sebebi olarak açıklanabilmekle birlikte genellikle belirtileri genellikle çeşitli akıntılar, vajinada yanma ve kaşıntı oluşması, çeşitli bakteriler ile mantarların oluşması neden olarak gösterilebilir.

Genellikle tedavisi diğer ağrılı cinsel ilişki nedenleri arasında daha kolay olan bir rahatsızlıktır.

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisi Mümkün Mü?

Konunun uzmanları ile gerçekleştirmiş olduğumuz araştırmalara göre ağrılı cinsel ilişki sorunu bir kaç farklı yönden ele alındığında yüz güldürücü sonuçların elde edilmesi mümkün olabiliyor. Buna göre psikolojik nedenler için terapi tedavisi uygulanırken, fiziksel nedenler için ise ilaç tedavileri ile cerrahi tedaviler uygulanabiliyor.

Problemin kaynağı bir doktor tarafından incelendikten sonra netlik kazanmakla birlikte enfeksiyona bağlı bir problem yaşanıyorsa genellikle antibiyotik tedavisi etkili oluyor. Ancak durum daha ciddiyse ve çeşitli tümörler, yumurtalık kistleri, endometriozis ya da miyom disparoniye neden olabiliyor.

Bazen yukarıda yer alan maddelerden biri değil bir kaçı disparoni nedeni olabiliyor, bu gibi durumlarda bir cinsel terapist ve jinekolog tedavi sürecin birlikte değerlendiriyor. Zaten genellikle fiziksel sorunlar da olsa doktorunuzun psikolojik tedavi yollarını da önereceğini ve tedavinin bir arada sürdürülmesini isteyeceğini bilmelisiniz. Cinsel konularda yaşanan problemler zamanla psikolojide kalıcı hasarlara neden olabiliyor ve bu durum bir noktadan sonra özellikle kadınlarda aşırı moral bozukluğuna yol açarak devam eden bir probleme dönüşebiliyor, bu nedenlere bağlı olarak psikolojik tedavinin de önemi artıyor.

Ağrılı cinsel ilişki neden olur bir çok farklı açıdan maddeler ve sorularla inceledik, konuya eklemek iistediğiniz her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

ankara escort ankara escort ankara escort ataşehir escort istanbul escort ataşehir escort beylikdz escort ankara escort